To Γενικό Λύκειο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ευόσμου έλαβε το Πρώτο Βραβείο στο Διεθνή Διαγωνισμό για τη συγγραφή του καλύτερου άρθρου με Περιβαλλοντικό Περιεχόμενο.

Συγκεκριμένα, το σχολείο συμμετείχε στο διαγωνισμό του Παγκόσμιου Δικτύου ‘Young Reporters for the Environment’, το οποίο υποστηρίζεται από την UNESCO, το Διεθνές Ινστιτούτο Βιομηχανικής και Περιβαλλοντικής Οικονομίας (ΙΙΕΕΕ), το Ίδρυμα  της Εταιρείας Wrigley, το Διεθνές Δίκτυο Μαθητών Δημοσιογράφων, καθώς και το Ίδρυμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (FEE).

Θέμα του άρθρου ήταν οι αστικές καλλιέργειες, οι οποίες τα τελευταία χρόνια παρουσιάζουν ανάπτυξη στη χώρα μας και ιδιαίτερα στο νομό Θεσσαλονίκης.

Τίτλος του: “Community Gardens: a solution for a healthy and profitable life-style”.

Συντάκτρια του άρθρου είναι η μαθήτρια της Α’ Λυκείου, Πατρέλη Μαρία υπό την καθοδήγηση και τη στήριξη της εκπαιδευτικού, κ. Νένου Χρυσούλας, ΠΕ06.

Αναλυτικά, δείτε εδώ:

www.youngreporters.org/service-menu/news/the-best-young-environmental-journalists