Το 6ο ΓΕΛ Ν. Ιωνίας συμμετείχε στο πρόγραμμα “Ο Καβάφης ως performance”

ΤΟ 6ο ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕIΧΕ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ » Ο ΚΑΒΑΦΗΣ ΩΣ PERFORMANCE» THΣ ΣΤΕΓΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ ΤΟΥ ΙΔΡ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΩΝΑΣΗΣ

2 Νοεμβρίου 2017   Γενικά, Εκδηλώσεις, Η Περιοχή μας, Μαθητικά θέματα, Πολιτιστικά θέματα   Χωρίς Σχόλια   Επεξεργασία

Ο Καβάφης ως performance

Στο εργαστήρι αυτό, οι μαθητές προσέγγισαν το έργο του Κ.Π. Καβάφη με «όχημα» την τέχνη της performance. Μέσα από μια σειρά ασκήσεων, που προάγουν την αυτοέκφραση και το χτίσιμο δυνατών δεσμών στην ομάδα, οι μαθητές εξερεύνησαν το καβαφικό ποιητικό σύμπαν.

Συντελεστές: Κατερίνα Ηλιοπούλου (ποιήτρια) – Γιώτα Αργυροπούλου (ηθοποιός)

Το  εργαστήριο  λειτούργησε  από 11  Δεκεμβρίου 2017 έως  26 Φεβρουαρίου  2018, στους  χώρους  του 6ου ΓΕΛ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ, κάθε  Δευτέρα  και ώρες: 14.00-17.00 μ.μ.

Η  παρουσίαση  της  performance  θα γίνει  τον  Ιούνιο 2018   στους  χώρους  της  Στέγης  Γραμμάτων  και Τεχνών  του Ιδρύματος  Αλέξανδρος  Ωνάσης.

Για  μια  ακόμη  χρονιά  το  σχολείο  μας  συμμετείχε  σε  πρωτοποριακό  πρόγραμμα  της  Στέγης  Γραμμάτων και Τεχνών, όπως  συνέβη παλαιότερα ( σχ. έτη : 2014-15, 2015-16) με  το  πρόγραμμα ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΕΦΗΒΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ.

H φωτογράφηση έγινε από το φωτογράφο Σταύρο Πετρόπουλο.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ 6ου

ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ