Το διαδίκτυο των πραγμάτων στο ΕΚ Ευόσμου

Οι μαθητές του Τομέα Πληροφορικής συμμετείχαν με απόλυτη επιτυχία στην πρώτη κινητικότητα του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο Οι τεχνολογίες στο οικοσύστημα του διαδικτύου των πραγμάτων και κωδικό αριθμό 2018-1-EL01-KA102-047459 που πραγματοποιήθηκε στην Βαρκελώνη από τις 3 Μαρτίου μέχρι τις 17 Μαρτίου 2019.

Για δεκαπέντε ημέρες, οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί, παρακολούθησαν σεμινάρια και workshop με θέματα γύρω από το υλικό του διαδικτύου των πραγμάτων και έκαναν και τις δικές τους κατασκευές. Πραγματοποίησαν τεχνικές επισκέψεις σε σχετικές εταιρείες, οργανισμούς και ινστιτούτα όπου τους παρουσιάστηκαν εφαρμογές και υλοποιήσεις της τρέχουσας τεχνολογία και των μελλοντικές τεχνολογιών στο διαδίκτυο των πραγμάτων. Συμμετείχαν σε ποικίλες πολιτιστικές δράσεις και με ιδιαίτερο κέφι απόλαυσαν την ζωή στην Βαρκελώνη.

Η επόμενη κινητικότητα του προγράμματος είναι για την Πράγα το 2020.