Το Πρόγραμμα του Συνεδρίου Βιοηθικής στον Πύργο (4-6 Μαΐου 2018)

Το τελικό Πρόγραμμα του τριήμερου Πανελληνίου Διεπιστημονικού Συνεδρίου με θέμα: «ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΒΙΟΗΘΙΚΗ: Προκλήσεις – Προσεγγίσεις – Προοπτικές (παιδαγωγικές, θεολογικές, φιλοσοφικές, βιολογικές, ιατρικές, νομικές)», που συνδιοργανώνεται από την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηλείας και την Ιερά Μητρόπολη Ηλείας, στον Πύργο, από 4 έως 6 Μαΐου 2018, ανακοίνωσε η Επιστημονική και η Οργανωτική Επιτροπή του Συνεδρίου.

Στο Πρόγραμμα περιλαμβάνονται προσκεκλημένες Εισηγήσεις από διακεκριμένους πανεπιστημιακούς καθηγητές και ειδικούς επιστήμονες από το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, το Πανεπιστήμιο Πατρών, το Πανεπιστήμιο Κρήτης κ.ά. Οι Εισηγήσεις θα αφορούν σε παιδαγωγικές τοποθετήσεις, θεολογικούς προβληματισμούς, φιλοσοφικές προσεγγίσεις, βιολογικές εξελίξεις, ιατρικά διλήμματα και νομικά ζητήματα που ανακύπτουν από την πρόοδο της επιστήμης, σε επίπεδο σύγχρονης βιοηθικής.

Στο Πρόγραμμα εντάχτηκαν, ακόμα, Παρουσιάσεις από ομάδες μαθητών λυκείου, υπό τον επιστημονικό συντονισμό Εκπαιδευτικών της Σχολικής τους Μονάδας. Με τον τρόπο αυτό οι συμμετέχοντες μαθητές θα έχουν την ευκαιρία αφενός να βιώσουν την εμπειρία της διεξαγωγής ενός επιστημονικού συνεδρίου, αλλά και αφετέρου να αποκτήσουν επιστημονικά έγκυρες γνώσεις και πληροφορίες πάνω σε ζητήματα βιοηθικής που ενδεχομένως θα κληθούν να αντιμετωπίσουν μελλοντικά ως πολίτες. Επίσης, η διεξαγωγή των εργασιών του Συνεδρίου θα πλαισιωθεί μουσικά από εκπαιδευτικούς και μαθητές της Ηλείας.

Για αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με το Πρόγραμμα και τους εισηγητές οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την επίσημη ιστοσελίδα του Συνεδρίου:  dide.ilei.sch.gr/bioethics2018.

Υπενθυμίζεται ότι οι εργασίες του Συνεδρίου, εκτός από την επιστημονική κοινότητα, είναι ανοιχτές και στο ευρύ κοινό του Πύργου και της ευρύτερης περιοχής, καθώς οι εισηγήσεις θα παρουσιαστούν σε απλή, κατανοητή και εκλαϊκευμένη γλώσσα. Η είσοδος είναι ελεύθερη. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί, μετά από αίτηση στη Γραμματεία του Συνεδρίου, Βεβαίωση Παρακολούθησης. Οι εργασίες του Συνεδρίου θα μεταδοθούν, επίσης, ζωντανά διαδικτυακά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Συνεδρίου.

Το Συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, ενώ τη διεξαγωγή του υποστηρίζουν: η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, ο Δήμος Πύργου, η Ένωση Ελλήνων Φυσικών, το Επιμελητήριο Ηλείας, ο Δικηγορικός Σύλλογος Αμαλιάδας, ο Δικηγορικός Σύλλογος Ηλείας και ο Ιατρικός Σύλλογος Πύργου – Ολυμπίας.

Για προεγγραφές καθώς και για οποιαδήποτε πληροφορία οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την επίσημη ιστοσελίδα του Συνεδρίου ή να επικοινωνούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση: bioethics2018@sch.gr.