Δράση ενάντια στο σχολικό εκφοβισμό από το 1ο ΓΕΛ Πύργου

Το 1 ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΥΡΓΟΥ, σε συνεργασία με Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του οποίου είναι μέλος τα τελευταία τρία χρόνια καθώς και με σχολεία όλων των βαθμίδων από όλη τη χώρα αλλά και Δήμους, υλοποίησε δράση κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού με τίτλο «Σπάω τη σιωπή, ενώνουμε τις φωνές κατά της βίας» στις 6 Μαρτίου 2024.

Σκοπός της δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο αλλά και σε άλλα θεσμικά πλαίσια όπως η οικογένεια, η εργασία, ο αθλητισμός, κ.λπ.

Στο πλαίσιο της δράσης μαθητές και εκπαιδευτικοί συζήτησαν για τη βία και τον εκφοβισμό, τις μορφές, την αντιμετώπιση στο πλαίσιο του σχολείου και πόσο σημαντικό είναι να σπάμε τη σιωπή και να αναφέρουμε φαινόμενα βίας και εκφοβισμού.

Η δράση είχε συμβολικό χαρακτήρα. Οι μαθητές ντυμένοι ομοιόμορφα και φορώντας μάσκες μετέβησαν από το χώρο του σχολείου σε κεντρικά σημεία της πόλης όπως η οδός Μανωλοπούλου, η πλατεία Δικαστηρίων, η οδός Ερμού, με τελική κατάληξη την κεντρική πλατεία, όπου ένωσαν τις φωνές τους με σχολεία όλων των βαθμίδων της πόλης μας. Εκεί, έσπασαν συμβολικά μπαλόνια, δίνοντας το σύνθημα για το σπάσιμο της σιωπής, ενάντια στα φαινόμενα βίας. Στη συνέχεια με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού φυσικής αγωγής κα Τσαρμποπούλου Αθηνάς, προσπάθησαν με κινήσεις χορογραφίας να αποδώσουν και συμβολικά το νόημα της ένωσης όλων μας κατά της βίας.