Απονομή Διαπίστευσης Erasmus – Γυμνάσιο Βαθέος Αυλίδας

Βρισκόμαστε στην εξαίρετη θέση να σας ανακοινώσουμε πως το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Ι.Κ.Υ.) ενέκρινε το στρατηγικό σχέδιο που υπέβαλε το Γυμνάσιο Βαθέος Αυλίδας, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Πρόσκλησης Υποβολής Προτάσεων για Διαπίστευση απονέμοντας μας τη Διαπίστευση Erasmus (Accreditation 2021-2027) στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης.

Η τιμητική αυτή διάκριση προσφέρει στο Γυμνάσιο Βαθέος Αυλίδας απλουστευμένες διαδικασίες χρηματοδότησης για την υλοποίηση νέων καινοτόμων προγραμμάτων κινητικότητας και εκπαίδευσης μαθητών/τριων και εκπαιδευτικών.

Πιο συγκεκριμένα οι τρείς στρατηγικοί στόχοι του σχεδίου μας βάση των οποίων θα σχεδιαστούν τα μελλοντικά προγράμματα κινητικότητας και θα αφορούν περισσότερους από 75 μαθητές/τριες και 30 εκπαιδευτικούς είναι:

1. Παροχή ίσων ευκαιριών μάθησης για την ανάπτυξη και βελτίωση δεξιοτήτων, ώστε οι μαθητές να ανταποκριθούν στις προκλήσεις των σύγχρονων ψηφιακών περιβαλλόντων μάθησης και μελλοντικής εργασίας.
  2. Απόκτηση και βελτίωση δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στα πλαίσια της επαγγελματικής ανάπτυξης και αυτοβελτίωσης.
  3. Δημιουργία ενός αειφόρου και διεθνοποιημένου σχολείου με βελτιωμένη οργάνωση και εκσυγχρονισμό των διοικητικών διαδικασιών μέσω δικτύωσης με εκπαιδευτικές μονάδες και φορείς του εξωτερικού.

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η Διαπίστευση Erasmus προσδίδει μια νέα δυναμική στη σχολική μας μονάδα, επεκτείνοντας την ευρωπαϊκή της προοπτική, ενισχύοντας την ευρωπαϊκή της ταυτότητα και προωθώντας τον διεθνοποιημένο χαρακτήρα της.

Μέσα από ένα ευρύ και ποιοτικό δίκτυο συνεργασιών με αντίστοιχους φορείς της ευρωπαϊκής ένωσης, το Γυμνάσιο Βαθέος Αυλίδας φιλοδοξεί όχι μόνο να καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες των συμμετεχόντων και να βελτιώσει τις μαθησιακές και ψηφιακές τους δεξιότητες, αλλά και να τους βοηθήσει στην μελλοντική επαγγελματική τους ανάπτυξη  φέρνοντάς τους σε επαφή με αντίστοιχα ευρωπαϊκά πρότυπα.  Επιπλέον, δίνεται η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς του σχολείου να αποκτήσουν την ευρωπαϊκή εξωστρέφεια που απαιτείται στο σύγχρονο προφίλ ενός Ευρωπαίου εκπαιδευτικού, να γνωρίσουν τα εκπαιδευτικά συστήματα άλλων χωρών και να ειδικευτούν στην χρήση σύγχρονων διδακτικών εργαλείων στην καθημερινή διδακτική πρακτική.

Μια νέα εποχή λοιπόν ξεκινά για τους μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας. Ανυπομονούμε όλοι για την αρχή του ταξιδιού!

Η Ομάδα Διαχείρισης Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων

Γεώργιος Κεσελόπουλος – Διευθυντής