Από την έρευνα στη διδασκαλία

Σας γνωρίζουμε ότι στην Παπαχαραλάμπειο Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπάκτου θα διεξαχθούν σεμινάρια με τον τίτλο «Από την έρευνα στη διδασκαλία», τα οποία θα απευθύνονται κυρίως στους καθηγητές της Μέσης Εκπαίδευσης. Τα σεμινάρια αυτά αφορούν τέσσερεις κύκλους μαθημάτων του εκπαιδευτικού προγράμματος: Αρχαία Ελληνικά, Νέα Ελληνικά, Ιστορία, και Οικονομία. Τα εκπαιδευτικά αυτά σεμινάρια διοργανώνονται από το Κοινωφελές Ίδρυμα Κοινωνικού και Πολιτιστικού Έργου (Κ.Ι.Κ.Π.Ε.) σε συνεργασία με το Future Library.

Τις υποδειγματικές διδασκαλίες έχουν αναλάβει διακεκριμένοι ερευνητές που υπηρετούν σε πανεπιστήμια και σε επιστημονικά ιδρύματα της χώρας. Τα σεμινάρια θα διεξαχθούν στη Ναύπακτο την Παρασκευή 7 Νοεμβρίου (5-9 το απόγευμα) και Σάββατο 8 Νοεμβρίου (10-14 το πρωί) στο χώρο της Βιβλιοθήκης. Η παρακολούθηση θα είναι δωρεάν και θα γίνει μόνο ύστερα από προεγγραφή των ενδιαφερομένων να το παρακολουθήσουν. Η προεγγραφή θα γίνεται στο e-mail της Βιβλιοθήκης mail@vivl-nafpakt.ait.sch.gr με σαφή προσδιορισμό για την ημέρα και το σεμινάριο που θα παρακολουθήσει ο καθένας. Μετά τη λήξη του σεμιναρίου θα σταλούν βεβαιώσεις συμμετοχής. Το πρόγραμμα του διήμερου εκπαιδευτικού σεμιναρίου είναι το παρακάτω:

ΜΑΘΗΜΑ και Ονοματεπώνυμο Εισηγητή

Τίτλος Εισήγησης / Ημερομηνία / Ώρα

ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Ν. Καλοσπύρος, Επισκέπτης καθηγητής στο τμήμα Μεθοδολογίας Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης, Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Ηθική αρετή και ηδονή: Ένα μάθημα από τα Ηθικά Νικομάχεια (Αριστοτέλης).

Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014, 17:00 –19:00, το απόγευμα

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Μάγγη Μίνογλου, Ομότιμη καθηγήτρια

Οικονομικών Επιστημών Σχολή ΝΟΠΕ

Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Εκδότρια του εκδοτικού οίκου «Κριτική».

Η σημασία της ψηφιακής τεχνολογίας στη διδασκαλία των Οικονομικών.

Παρασκευή 7 Νοεμβρίου 2014, 19:00–21:00, το βράδυ

ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Στέση Αθήνη, Eπίκουρη καθηγήτρια Νεοελλληνικής Φιλολογίας, Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών, Πανεπιστημίου Πατρών.

Ένα αθηναϊκό διήγημα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη στην πρωτοχρονιάτικη «Ακρόπολη» του 1895.

Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014, 10:00 –12:00, το πρωί

ΙΣΤΟΡΙΑ

Ιωάννα Πετροπούλου, Ιστορικός, Ερευνήτρια Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών.

Ο δημοκρατισμός της ιστοριογραφίας: O ελληνισμός της  Μικράς Ασίας.

Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014, 12:00 –14:00, το μεσημέρι

Ο Προϊστάμενος της Βιβλιοθήκης