Θέατρο στα Σχολειά?ανασαιμιά ζωής στη θνήσκουσα παιδεία?

Την Κυριακή 18 Ιουλίου 2010, στις 20:30 και στα πλαίσια των Πολιτιστικών Εκδηλώσεων «Δημοκρίτεια 2010», ο Δήμος Αβδήρων σε συνεργασία με το Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης πραγματοποιεί εκδήλωση με καλεσμένο τον καθηγητή-φιλόλογο κ. Ανέστη Ακριτίδη και πρώην μαθητές του από την Θεατρική ομάδα του Λυκείου Αβδήρων.

«Θέατρο στα Σχολειά?ανασαιμιά ζωής στη θνήσκουσα παιδεία?»
??? και τέχνη που έχει τη δύναμη να φέρει μια αναστάτωση, μια τρικυμία στα ελώδη νερά της εκπαίδευσης είναι το θέατρο! Ανάγκη πάσα λοιπόν να μπει η πανάρχαια αυτή τέχνη στα σχολειά και κυρίως στο Λύκειο! Γιατί εκεί το φορτίο είναι πιο βαρύ από των βαστάζων στα λιμάνια???
???.Η εμπειρία μας δείχνει πως οι ευτυχισμένες στιγμές στο Λύκειο, οι ώρες μιας αυθύπαρκτης, ανεξάρτητης και ρηξικέλευθης θεατρικής ομάδας, είναι ό,τι πιο ζωντανό μπορεί να βιώσει ο κακοποιημένος από το σύστημα μαθητής ???.

Ανέστης Ακριτίδης

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Δήμου Αβδήρων.

Αφίσα