10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Tο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας (www.digifest.info) είναι ίσως η μεγαλύτερη σε συμμετοχή γιορτή της «Πληροφορικής στο Σχολείο» στην Ελλάδα. Τον Απρίλιο του 2019, πάνω από 5500 μαθητές για 9η συνεχόμενη χρονιά δημιούργησαν και παρουσίασαν έργα σε 16 πόλεις σε όλη την Ελλάδα.

Φέτος το 10ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα διεξαχθεί για μία ή περισσότερες ημέρες το διάστημα 6-9 Μαΐου 2020, σε πόλεις σε όλη την Ελλάδα,  έχοντας ως ημέρα τηλεσυνάντησης των πόλεων την Παρασκευή 8 Απριλίου. Ήδη έχουν δηλώσει συμμετοχή οι Άγιος Νικόλαος, Αγρίνιο, Βόλος, Ηράκλειο, Ιωάννινα, Καλαμάτα, Καστοριά, Κομοτηνή, Λάρισα, Μυτιλήνη, Πάτρα, Πύργος Ηλείας, Ρέθυμνο, Σύρος, Τρίκαλα, Τρίπολη και Χανιά.

Αλλάζοντας (από πέρυσι) το καταστατικό του το Φεστιβάλ καλεί όλους/όλες τους/τις συναδέλφους/συναδέλφισσες εκπαιδευτικούς πληροφορικής να συμμετέχουν στην Οργανωτική Επιτροπή του Φεστιβάλ αναλαμβάνοντας το Συντονισμό του Φεστιβάλ στην πόλη τους.

Διαβάστε το καταστατικό και εφόσον ενδιαφέρεστε επικοινωνήστε στο panselin@gmail.com"

To Φεστιβάλ και φέτος έχει την έγκριση και υποστήριξη του Υπουργείου.

Δείτε σχετικά: 10ο_Μαθητικό_Φεστιβάλ_Ψηφιακής_Δημιουργίας_Πανελλήνια