Το 2ο Γυμνάσιο Ηρακλείου επιστρέφει στο διάστημα

Μετά την πρόκριση της υποψηφιότητας του 2ου Γυμνασίου Ηρακλείου στη 2η φάση του διαγωνισμού Astro Pi της Ευρωπαϊκής Υπηρεσίας Διαστήματος (ESA) μαθητές και μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Ηρακλείου θα έχουν για δεύτερη φορά μέσα σε δύο χρόνια να έρθουν σε απ΄ ευθείας επαφή με το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό.

Η πρώτη φορά που μαθητές και μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Ηρακλείου προσέγγισαν αστροναύτες, ενώ βρισκόταν στο διάστημα, ήταν τη περίοδο 2014-2015. Τότε στο πλαίσιο της δραστηριότητας “Τροφή από Spirulina” που υποστήριξε το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Ηρακλείου επικοινώνησαν με την αστροναύτη Samantha Cristoforeti τη στιγμή που βρισκόταν σε τροχιά γύρω από τη γη.

Τη φετινή χρονιά το 2ο Γυμνάσιο ανταποκρίθηκε στη πρόσκληση του διαγωνισμού Astro Pi που αφορά μαθητές έως 16 ετών και διοργανώνεται από την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος στις 22 χώρες μέλη της (και στην Ελλάδα) και κατάθεσε δύο προτάσεις. Και οι δύο προτάσεις εγκρίθηκαν, το σχολείο μας προκρίθηκε στην δεύτερη φάση και έτσι μαθητές και μαθήτριες μας θα έχουν την ευκαιρία να σχεδιάσουν ένα πείραμα που θα εκτελεστεί στο διάστημα.

Ήδη έχουν φθάσει στο σχολείο μας δύο υπολογιστές και οι αισθητήρες που θα επιτρέψουν τη συγγραφή του κώδικα που θα κατευθύνει την εκτέλεση πειραμάτων που θα μπορούσαν να εκτελεστούν στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, όπου έχει ήδη εγκατασταθεί ένα αντίστοιχο σύστημα. Μολονότι ο ανταγωνισμός μεταξύ των ομάδων που έχουν προκριθεί είναι πολύ έντονος, η συμμετοχή μας στο σχεδιασμό πειραμάτων στο πλαίσιο της αποστολής PROXIMA θα δώσει σε παιδιά του 2ου Γυμνασίου Ηρακλείου την ευκαιρία να προσεγγίσουν την επιστήμη και την τεχνολογία στην πολύ ενδιαφέρουσα διαστημική της διάσταση.