πρόγραμμα EDU-ARCTIC

Το πρόγραμμα EDU-ARCTIC χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ενωση και στοχεύει στην αξιοποίηση των ερευνητικών δεδομένων που προέρχονται από τον Αρκτικό Κύκλο στο πλαίσιο της διδασκαλίας των Φυσικών Επιστημών στην εκπαίδευση των ευρωπαϊκών χωρών. Βασικός στόχος του προγράμματος είναι η ενθάρρυνση των μαθητών ηλικίας 13-20 ετών ώστε να ακολουθήσουν σπουδές στο πεδίο των Θετικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Μαθηματικών.

Οι μαθητές που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα, θα έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τη φύση και το πλαίσιο της εργασίας των επιστημόνων και να ενημερωθούν καλύτερα για τους διάφορους τομείς των Θετικών Επιστημών μαθαίνοντας παράλληλα να εφαρμόζουν τις επιστημονικές μεθόδους στην πράξη καλλιεργώντας τις δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε αν δείτε το παρακάτω video:

EDU-ARCTIC

EDU-ARCTIC (EN)

Σε ποιούς απευθύνεται το πρόγραμμα EDU-ARCTIC;

Απευθύνεται στους μαθητές όλων των σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των χωρών της Ευρώπης (Γυμνασίων και Λυκείων).

Πως μπορώ να συμμετέχω στο πρόγραμμα EDU-ARCTIC;

Κάνοντας απλά εγγραφή στο portal του προγράμματος EDU-ARCTIC και συμμετέχοντας στις δραστηριότητες.

Ενδεικτικά ερωτήματα-προβλήματα προς επίλυση

Γιατί η διάρκεια της ημέρας και της νύκτας εξαρτώνται από το γεωγραφικό πλάτος;

Πόσο σκοτεινή είναι η πολική νύκτα σε διαφορετικές τοποθεσίες μέσα στον Αρκτικό Κύκλο;

Τι κοινό έχουν oι τάρανδοι με τη γωνία περιστροφής της Γης;

Στο πλαίσιο του προγράμματος, αυτά και άλλα παρόμοια ερωτήματα θα απαντηθούν από ειδικούς επιστήμονες κατά τη διάρκεια μαθημάτων που θα οργανωθούν μέσω του διαδικτύου.

Ακόμη θα οργανωθούν:

·  εργαστήρια για εκπαιδευτικούς που θα γίνουν σε τρεις ευρωπαϊκές χώρες

·  η Polarpedia – εγκυκλοπαίδεια στο διαδίκτυο σχετικά με τον αρκτικό κύκλο, θα επεξηγεί τα πολικά φαινόμενα με τη σχετική επιστημονική γλώσσα και ορολογία σε αρκετές ευρωπαϊκές γλώσσες

·  διαγωνισμοί, μέσα από τους οποίους εκπαιδευτικοί και μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να κερδίσουν ως έπαθλο ένα ταξίδι σε έναν ερευνητικό σταθμό του αρκτικού κύκλου

·  Μπορείτε να πάρετε περισσότερες πληροφορίες από την μπροσούρα του προγράμματος brochure

Follow us

@eduarctic edu-arctic.eu

Thanks to the support from European Commission within HORIZON 2020 Programme, all tools and activities in the EDU-ARCTIC project are available for free for European secondary schools (Grant Agreement no. 710240).

American Systems sp. z o.o.

Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAS)

FINI is part of the Geoinformation Department of Jardfeingi

UVSQ

The Arctic Portal (Norðurslóðagáttin ehf)