2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών – Mαθητικό συνέδριο “EPAS” – Σχολεία – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

synedrio2

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα: «Σχολεία - Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»

Επιτυχημένο μαθητικό συνέδριο "EPAS"

στο 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθήνας

Το σχολείο μας, το 2ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αθήνας, διοργάνωσε για πρώτη φορά στην ιστορία του και  με απόλυτη  επιτυχία το 1ο μαθητικό συνέδριο σχολείων - μελών του δικτύου του Ευρωπαϊκού Προγράμματος "Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου", στο μεγάλο αμφιθέατρο του σχολείου, το Σάββατο, 02.03.2024, από 09.00 έως 17.00. Ο τίτλος του συνεδρίου ήταν: «Συμμετέχω στις Ευρωεκλογές σήμερα… διαμορφώνω την Ευρώπη του αύριο!». Στο εν λόγω συνέδριο συμμετείχαν με μαθητικές αντιπροσωπείες εννέα σχολεία από την Αττική (1ο Πρότυπο ΓΕΛ-«Γεννάδειο», 1ο ΓΕΛ Παπάγου, 1o ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου, Ελληνογαλλική Σχολή Jeanned'Arc, 3ο ΓΕΛ Νέας Ιωνίας, B΄ Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Ψυχικού, 4ο ΓΕΛ Κερατσινίου, 6ο ΓΕΛ Χαλανδρίου, 2ο Πρότυπο ΓΕΛ Αθηνών) και τρία από την Περιφέρεια (5o Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, 1o Γενικό Λύκειο Ναυπλίου, Γενικό Λύκειο Αυλωναρίου).Συνολικά, τις εργασίες του συνεδρίου παρακολούθησαν  45 σύνεδροι-μαθητές, οι συνοδοί εκπαιδευτικοί τους και εκλεκτοί προσκεκλημένοι εισηγητές.

Πριν από την έναρξη των εργασιών του μαθητικού συνεδρίου, χαιρετισμό στους μαθητές – συνέδρους απηύθυναν ο κ. Ιωάννης Μπαρτσώκας, Διευθυντής του σχολείου, ο κ. Χρυσόγελος, Αντιδήμαρχος Κλιματικής Διακυβέρνησης και Κοινωνικής Οικονομίας του Δήμου Αθηναίων, και η κ. Τζίνα Αποστολάκη, Υπεύθυνη Επικοινωνίας και Δράσεων Διαχείρισης του EuropeDirect ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής. Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Αττικής κ.Ψαχούλας, που δεν μπόρεσε να παραστεί λόγω ανωτέρας βίας, απέστειλε εγκάρδιο μήνυμα.

Επιπλέον, στο μαθητικό συνέδριο χαιρετισμό απηύθυναν, μέσω βιντεοσκοπημένου μηνύματος, ο Αντιπρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, κ. Δ. Παπαδημούλης και ο Επίτροπος της Ευρωπαϊκής Ένωσης, κ. Μ. Σχοινάς. Κοινή συνισταμένη των παρεμβάσεων των δύο κορυφαίων Ευρωπαίων αξιωματούχων, που τίμησαν το συνέδριό μας, ήταν  η ένθερμη  προτροπή στους μαθητές, και στους νέους γενικότερα, να  μην επιτρέψουν αποφάσεις των κορυφαίων συλλογικών οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης να ληφθούν ερήμην τους, καλώντας τους να προσέλθουν μαζικά, με ενθουσιασμό και συνειδητά στις Ευρωπαϊκές κάλπες του προσεχούς Ιουνίου για να ψηφίσουν, συνδιαμορφώνοντας την Ευρώπη του μέλλοντος  που τους αξίζει:  ακόμη πιο  δημοκρατική, λιγότερο ξενοφοβική, και ακόμη πιο αλληλέγγυα.

Τέλος, χαιρετισμό στους μαθητές – συνέδρους μέσω βιντεοσκοπημένου μηνύματος απηύθυναν οι μαθητές- μέλη του Προγράμματος "Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου" δύο συνεργαζόμενων σχολείων, του Agrupamento de Escolas de Valbom της Πορτογαλίας και του 1ου ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης.

Μετά τους χαιρετισμούς ξεκίνησαν οι εργασίες του συνεδρίου και η ομάδα της Inter Alia ανέλαβε να ενεργοποιήσει την κριτική σκέψη των μαθητών σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση, παρακινώντας και την ενεργό συμμετοχή στις Ευρωεκλογές του 2024. Παράλληλα, οι συνοδοί εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ενδιαφέρουσες εισηγήσεις της κ. Αποστολάκη, από το Europe Direct,και του κ. Σαμουηλίδη, Υπεύθυνου Ψηφιακών Μέσων του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα.

Εν κατακλείδι, ο απολογισμός του συνεδρίου ήταν απολύτως θετικός: είμαστε βέβαιοι πως όλοι οι μαθητές - σύνεδροι εξήλθαν πιο πλούσιοι σε γνώσεις, εμπειρίες και με ενισχυμένη την ευρωπαϊκή τους ταυτότητα.