Εκπαιδευτικές συναυλίες της Καμεράτα στα Σχολεία

Το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Β΄ Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αθήνας. θεωρώντας ότι η σωστή μουσική καλλιέργεια αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της ουσιαστικής παιδείας που η εκπαίδευση οφείλει να προσφέρει στους μαθητές. διοργανώνει σε συνεργασία με την Ορχήστρα ΚΑΜΕΡΑΤΑ του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών μια σειρά εκπαιδευτικών συναυλιών σε Σχολικές Μονάδες της Δ/νσης. Η σχετική πρόταση. που η Υπευθύνος Πολιτιστικών Θεμάτων κ. Μυρσίνη Καραμιχάλη-Κατσιναβάκη υπέβαλε στο ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΘΗΝΩΝ συνάντησε εξαιρετικά γόνιμο έδαφος και έγινε αμέσως δεκτή. γεγονός που αποδεικνύει έμπρακτα ότι η ορχήστρα ΚΑΜΕΡΑΤΑ»δεν είναι μόνο κατ’ όνομα εκπαιδευτικός οργανισμός. εκτός από καλλιτεχνικός. αλλ’ ενδιαφέρεται πραγματικά για την παροχή μουσικής παιδείας στους νέους μας. Τα Σχολεία επελέγησαν βάσει της εκ μέρους τους καταθέσεως της σχετικής αιτήσεως. κατ’ αυστηρή σειρά προτεραιότητας. Έτσι θα διεξαχθούν εντός του Απριλίου 2004 οι ακόλουθες Εκπαιδευτικές Συναυλίες:

• Πέμπτη 22 Απριλίου. Κολλέγιο Αθηνών. πρόγραμμα  Α
• Παρασκευή 23 Απριλίου. 4ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου. πρόγραμμα  Α
• Δευτέρα 26 Απριλίου. Λύκειο Ελληνογαλλικής Σχολής Saint-Joseph. πρόγραμμα  Α
• Tρίτη 27 Απριλίου. Γυμνάσιο Πεντέλης. πρόγραμμα   Β
• Τετάρτη 28 Απριλίου. E.E.E.E.K. N. Ηρακλείου. πρόγραμμα Β
• Πέμπτη 29 Απριλίου. 1ο Γυμνάσιο Ν. Ψυχικού . πρόγραμμα  Β
• Παρασκευή 30 Απριλίου. 1ο Αρσάκειο Γυμνάσιο Ψυχικού. πρόγραμμα ; Β

Τις εν λόγω Σχολικές Μονάδες επισκέφθηκαν Ειδικοί από την  ΚΑΜΕΡΑΤΑ και διαπίστωσαν την καταλληλότητα των χώρων για τη διεξαγωγή Εκπαιδευτικών Συναυλιών. τα προγράμματα των οποίων θα έχουν ως εξής:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ   Α

Wolfgang Amadeus MΟΖΑRT: Ντιβερτιμέντο σε ρε μείζονα. KV 136
Johann Sebastian BACH: ʼρια (Από τη Σουΐτα αρ. 3  BWV 1068)
Νίκος ΣKAΛKΩΤΑΣ: Τρεις Ελληνικοί Χοροί.
Edvard GRIEG: Σουΐτα Holberg. έργο 40

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ   Β

Wolfgang Amadeus MOZART:         Allegro από τη Μικρή Νυχτερινή Μουσική
Johann Sebastian BACH: ʼρια (Από τη Σουΐτα αρ. 3 BWV 1068)
Johann II STRAUSS
Joseph STRAUSS: Πιτσικάτο Πόλκα
Edward ELGAR: Σερενάτα σε μι ελάσσονα. έργο 20
Pyottr Ilych TCHAIKOVSKY: Βαλς (από τη Σερενάτα σε ντο μείζονα. έργο 48)
Νίκος  ΣKAΛΚΩΤΑΣ:     Πέντε Ελληνικοί Χοροί.

Οι Καθηγητές Μουσικής των Σχολείων που θα φιλοξενήσουν τις Εκπαιδευτικές Συναυλίες θα παρακολουθήσουν στο Μέγαρο Μουσικής την πρόβα της Ορχήστρας στις 20 Απριλίου 2004 από 10.00 π.μ. – 2.00 μ.μ. και θα ενημερωθούν για τον τρόπο με τον οποίο θα προϊδεάσουν. θα πληροφορήσουν και θα προετοιμάσουν τους μαθητές για τις σημαντικές αυτές Πολιτιστικές Εκδηλώσεις στο χώρο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. έτσι ώστε αυτές να έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και οι Μαθητές μας να αποκομίσουν τη μεγίστη δυνατή ωφέλεια.

Παράλληλα δημιουργείται Δίκτυο ενδιαφερομένων Σχολείων για το Πρόγραμμα Για μια Παιδεία με Όραμα. που σχεδιάζει και προωθεί η Υπεύθυνος Πολιτιστικών Θεμάτων της Β΄ Δ/νσης Δ. Ε. Αθήνας κ. Μυρσίνη Καραμιχάλη–Κατσιναβάκη. Το Πρόγραμμα στοχεύει στην αναβάθμιση της καλλιτεχνικής παιδείας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και θα περιλαμβάνει πολλές υψηλού επιπέδου ενδιαφέρουσες και πρωτότυπες Πολιτιστικές Εκδηλώσεις. για τις οποίες θα υπάρξει εν καιρώ λεπτομερής ενημέρωση.

Πολύτιμη συμπαραστάτιδα της όλης προσπάθειας αποτελεί η Διευθύντρια της Β΄ Δ/νσης κ. Μαρία Παπαχριστοπούλου. η οποία βοηθά και ενισχύει με κάθε τρόπο τις πρωτοβουλίες του Τμήματος Πολιτιστικών Θεμάτων.

Περισσότερες πληροφορίες για όσα σχολεία επιθυμούν να συμμετέχουν στο πρόγραμμα βρίσκονται στο συνημμένο αρχείο.