ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Προκήρυξη υποβολής αιτήσεων για επιλογή νέων μεταπτυχιακών φοιτητών στη Διδακτική και Μεθοδολογία των Μαθηματικών ακαδ. έτους 2004-05.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Για το Ακαδημαϊκό έτος 2004  2005 θα γίνουν δεκτοί τριάντα (35) φοιτητές για μεταπτυχιακές σπουδές διετούς διάρκειας που οδηγούν σε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (ΜΔΕ) στη Διδακτική και Μεθοδολογία Μαθηματικών. Το πρόγραμμα αυτό είναι Διαπανεπιστημιακό  Διατμηματικό. Πραγματοποιείται με τη διοικητική ευθύνη του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Αθηνών και με τη συνεργασία των Τμημάτων Φιλοσοφίας-Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας και Μεθοδολογίας Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης του Πανεπιστημίου Αθηνών και των Τμημάτων Επιστημών Αγωγής και Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν πτυχιούχοι Τμημάτων Μαθηματικών. Σχολών Θετικών Επιστημών. Πολυτεχνικών Σχολών ΑΕΙ. καθώς και Φιλοσοφικών. Παιδαγωγικών και Οικονομικών Τμημάτων της ημεδαπής ή αντίστοιχων Τμημάτων ΑΕΙ της αλλοδαπής. Επιδίωξη του  προγράμματος είναι τουλάχιστον δώδεκα (12) των υποψηφίων που θα γίνουν δεκτοί να είναι καθηγητές Μαθηματικών διορισμένοι σε σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Υποψήφιοι μπορεί να είναι  όσοι αναμένεται ότι θα καταστούν πτυχιούχοι μέχρι και την εξεταστική περίοδο Σεπτεμβρίου 2004.

Η παρακολούθηση του Προγράμματος συνεπάγεται την καταβολή διδάκτρων ύψους 3.000 Ευρώ  (1.500 Ευρώ κατ έτος). Κάθε έτος χορηγούνται υποτροφίες με ακαδημαϊκά κριτήρια.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση έντυπη (επισυνάπτεται στο κάτω μέρος της ανακοίνωσης. Επίσης οι υποψήφιοι μπορούν να λαμβάνουν την αίτηση από τη Γραμματεία του προγράμματοςή από την ιστοσελίδα του Τμήματος Μαθηματικών http//:www.math.uoa.gr)
2. Αντίγραφο πτυχίου (οι πτυχιούχοι Πανεπιστημίων της αλλοδαπής πρέπει να καταθέσουν απόφαση αναγνώρισης του πτυχίου τους από το ΔΙΚΑΤΣΑ.
3. Πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας
4. Βιογραφικό Σημείωμα
5. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας.
6. Τυχόν επιστημονικές δημοσιεύσεις
7. Συστατικές επιστολές
8. Δίπλωμα καλής γνώσης μια από τις κύριες ευρωπαϊκές  γλώσσες.

Η υποβολή των δικαιολογητικών των υποψηφίων αρχίζει από την Δευτέρα 19 Απριλίου 2004.

Οι καθηγητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  που έχουν δικαίωμα και επιθυμούν να λάβουν εκπαιδευτική άδεια για τις σπουδές τους στο Πρόγραμμα πρέπει να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους μέχρι την Παρασκευή 21 Μαΐου 2004.

Όλοι οι υπόλοιποι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους μέχρι την Παρασκευή 11 Ιουνίου 2004.

Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους  τις εργάσιμες ημέρες. από  10.00 π.μ. έως  3:00 μ.μ.. είτε  να τα στείλουν  με την υπηρεσία Πόρτα-Πόρτα των ΕΛΤΑ ή με αντίστοιχη ιδιωτική εταιρεία στη  Γραμματεία του Μεταπτυχιακού Προγράμματος:

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
Πανεπιστημιόπολη  157 84 ΖΩΓΡΑΦΟΥ
(Γραφείο 204Β κ. Λυκάκη. τηλ. 210 7276417))

Η επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών θα γίνει από επιτροπή καθηγητών. αμέσως μετά τη λήξη υποβολής των δικαιολογητικών .

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Τμήματος Μαθηματικών: http//:www.math.uoa.gr. και μέσω των ηλεκτρονικών διευθύνσεων makesk@math.uoa.gr  kiki@math.uoa.gr.

Ο Πρόεδρος της Ειδικής  Διατμηματικής Επιτροπής του Π.Μ.Σ.

Θ. Ζαχαριάδης
Αναπλ. Καθηγητής