ΛΥΣΙΑΣ 2005 – 9ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕΣΩ INTERNET

Τις πύλες του ανοίγει στις 7 Μαρτίου ο 9ος Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός «Λυσίας» που διεξάγεται μέσω Internet . Πρόκειται για έναν από τους κορυφαίους θεσμούς κοινωνικής προσφοράς που απευθύνεται σε όλη τη ελληνική μαθητική κοινότητα σε Ελλάδα και εξωτερικό και προσφέρει γνώση και ψυχαγωγία με τη χρήση της υψηλής τεχνολογίας .

Διοργανωτές του «Λυσία 2005» είναι τα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΔΟΥΚΑ. η ΟΤΕnet. η μεγαλύτερη εταιρία παροχής  υπηρεσιών  Internet στην Ελλάδα. η Hewlett Packard. μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες πληροφορικής παγκοσμίως  και η Microsoft. κορυφαία εταιρία λογισμικού. υπηρεσιών και τεχνολογιών Internet παγκοσμίως. Επίσης. πρέπει να σημειωθεί ότι ο «ΛΥΣΙΑΣ 2005» τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Με τη συμμετοχή στο διαγωνισμό «Λυσία». οι μαθητές αποκτούν εξοικείωση με το Internet και τους δίνεται η δυνατότητα να γνωρίσουν με άμεσο αλλά και ψυχαγωγικό τρόπο τις απεριόριστες δυνατότητες που παρέχουν σήμερα οι νέες τεχνολογίες στην διαδικασία της μάθησης. Οι ερωτήσεις του διαγωνισμού καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα γνώσεων. τόσο από τη σχολική ύλη όσο και από την καθημερινή ζωή των παιδιών και φυσικά δεν απουσιάζουν οι σπαζοκεφαλιές και οι γρίφοι.

Ο διαγωνισμός αποτελείται από δυο φάσεις. Η πρώτη φάση του διαγωνισμού θα διαρκέσει από τις 7 έως 20 Μαρτίου 2005 και οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν τη διεύθυνση www.lysias.gr προκείμενου να ενημερωθούν σχετικά με τη διαδικασία έγγραφης / συμμετοχής . τους κανόνες διεξαγωγής  και τα βραβεία που θα λάβουν οι νικητές – ηλεκτρονικοί υπολογιστές. X-BOX. συνδέσεις στο Internet κλπ.

Δικαίωμα συμμετοχής στο διαγωνισμό «Λυσίας 2005» έχουν όλοι οι Έλληνες μαθητές από την Ε’ Δημοτικού μέχρι και την Γ’ Λυκείου (10-18 ετών) που φοιτούν σε σχολεία στην Ελλάδα. στην Κύπρο και το εξωτερικό (Απόδημος Ελληνισμός). ενώ η πρόσβαση των διαγωνιζόμενων στο Internet μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε σημείο (σπίτι. σχολείο. Internet café κ.α.) Θα πρέπει να σημειωθεί ότι για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό δεν απαιτούνται ειδικές γνώσεις στη χρήση των υπολογιστών.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο.