ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ «ΠΡΩΤΗ 2005»

Διεξάγεται και φέτος για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά η «Πανελλήνια Μαθητιάδα» στην Πρώτη Σερρών από 11 έως 16 Μαίου 2005. στο πλαίσιο του προγράμματος Ολυμπιακής Παιδείας. Η εκδήλωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια «Πανελλήνια Μαθητική Ολυμπιάδα» καθώς είναι μια μικρή προσομοίωση των Ολυμπιακών Αγώνων. Περιλαμβάνει τη διεξαγωγή και των 35 Ολυμπιακών αθλημάτων (138 τελικοί αγωνισμάτων). με συμμετοχή 1200 μαθητών Γυμνασίων που προέρχονται και από τους 52 νομούς της Ελλάδας. καθώς και από 5 ελληνικά σχολεία του εξωτερικού (ένα για κάθε ήπειρο). Κάθε νομός της Ελλάδας θα εκπροσωπηθεί από ένα Γυμνάσιο.

Διεξάγεται και φέτος για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά η «Πανελλήνια Μαθητιάδα» στην Πρώτη Σερρών από 11 έως 16 Μαίου 2005. στο πλαίσιο του προγράμματος Ολυμπιακής Παιδείας. Η εκδήλωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως μια «Πανελλήνια Μαθητική Ολυμπιάδα» καθώς είναι μια μικρή προσομοίωση των Ολυμπιακών Αγώνων. Περιλαμβάνει τη διεξαγωγή και των 35 Ολυμπιακών αθλημάτων (138 τελικοί αγωνισμάτων). με συμμετοχή 1200 μαθητών Γυμνασίων που προέρχονται και από τους 52 νομούς της Ελλάδας. καθώς και από 5 ελληνικά σχολεία του εξωτερικού (ένα για κάθε ήπειρο). Κάθε νομός  της Ελλάδας θα εκπροσωπηθεί από ένα Γυμνάσιο.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο επισυναπτόμενο αρχείο.