3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ- ‘Διδακτική της Πληροφορικής’ Κόρινθος. 7-9 Οκτωβρίου 2005

Το Συνέδριο απευθύνεται στην επιστημονική και στην εκπαιδευτική κοινότητα που ασχολείται ή ενδιαφέρεται για τη Διδακτική και τη διδασκαλία της Πληροφορικής και των Τεχνολογιών της. Απευθύνεται σε ακαδημαϊκούς δασκάλους. εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. έμπειρους και νέους ερευνητές. υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Αποτελεί συνέχεια δύο προηγούμενων πρωτοβουλιών με το ίδιο αντικείμενο (1η Ημερίδα: Αθήνα 2001. 2η Διημερίδα: Βόλος 2004) και επιδιώκει να αποτελέσει ένα χώρο γόνιμου διαλόγου και ανταλλαγής νέων ιδεών σχετικά με το επιστημονικό πεδίο της Διδακτικής της Πληροφορικής. τα προγράμματα σπουδών. τις νέες διδακτικές προσεγγίσεις και μεθοδολογίες και μια σειρά ζητημάτων που αφορούν στο παιδαγωγικό πλαίσιο της διδασκαλίας της Πληροφορικής.

Το Συνέδριο απευθύνεται στην επιστημονική και στην εκπαιδευτική κοινότητα που
ασχολείται ή ενδιαφέρεται για τη Διδακτική και τη διδασκαλία της Πληροφορικής
και των Τεχνολογιών της. Απευθύνεται σε ακαδημαϊκούς δασκάλους. εκπαιδευτικούς
της πρωτοβάθμιας και της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. έμπειρους και νέους
ερευνητές. υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές. Αποτελεί συνέχεια
δύο προηγούμενων πρωτοβουλιών με το ίδιο αντικείμενο (1η Ημερίδα: Αθήνα 2001.
2η Διημερίδα: Βόλος 2004) και επιδιώκει να αποτελέσει ένα χώρο γόνιμου διαλόγου
και ανταλλαγής νέων ιδεών σχετικά με το επιστημονικό πεδίο της Διδακτικής της
Πληροφορικής. τα προγράμματα σπουδών. τις νέες διδακτικές προσεγγίσεις και
μεθοδολογίες και μια σειρά ζητημάτων που αφορούν στο παιδαγωγικό πλαίσιο της