ΥΠΕΠΘ: δωρεάν παροχή Η/Υ σε μαθητές

Με απόφαση της υπουργού Παιδείας Μαριέττας Γιαννάκου επεκτείνεται το Πρόγραμμα παροχής δωρεάν ηλεκτρονικών υπολογιστών και στους ισοβαθμήσαντες. με τους αριστούχους. μαθητές των τριών τάξεων του Γυμνασίου καθώς και στους αριστεύσαντες των ιδιωτικών Γυμνασίων. Με την συγκεκριμένη απόφαση. ο αριθμός των ηλεκτρονικών υπολογιστών που θα παραδοθούν στους δικαιούχους μαθητές ανέρχεται πλέον στους 8.200. από 6.500 περίπου που είχε αρχικά προβλεφθεί. Παράλληλα. συνεχίζεται την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου. η παράδοση των ηλεκτρονικών υπολογιστών στους αριστεύσαντες μαθητές Γυμνασίου των Νομών Δράμας. Φωκίδας. Καστοριάς και Λακωνίας. Η παράδοση στους δικαιούχους θα γίνει με ευθύνη των διευθυντών Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομών.