Δημοσίευμα: Μπλόκο σε ακατάλληλες ιστοσελίδες για τα παιδιά

TΟ ΣYΣTHMA ΛEITΟYPΓEI ΣE 13.000 ΣXΟΛEIA
Μπλόκο σε ακατάλληλες ιστοσελίδες για τα παιδιά

H υπουργός Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου βράβευσε τον προϊστάμενο του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. αστυνόμο A' Εμμ. Σφακιανάκη. επειδή κατόρθωσε να αποτρέψει την αυτοκτονία 13χρονου που είχε εκφράσει μέσω Ίντερνετ τις προθέσεις του

ΣΥΣΤΗΜΑ που «μπλοκάρει» το Ίντερνετ όταν το περιεχόμενο μιας ιστοσελίδας κρίνεται ακατάλληλο για παιδιά εφαρμόζεται στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο. που καλύπτει περισσότερα από 13.000 σχολεία διασυνδεδεμένα στο Διαδίκτυο. Το σύστημα web filtering λειτουργεί αυτόματα και - με τη χρήση λέξεων- κλειδιών - απαγορεύει στα παιδιά να έχουν πρόσβαση σε ιστοσελίδες που σχετίζονται με ναρκωτικά ή με πορνογραφία.

Αυτό ανακοίνωσε χθες η υπουργός Παιδείας κ. Μαριέττα Γιαννάκου. μετά την τελετή βράβευσης του προϊσταμένου του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. αστυνόμου A'. κ. Εμμ. Σφακιανάκη. επειδή κατόρθωσε να αποτρέψει την αυτοκτονία του 13χρονου που είχε εκφράσει μέσω του Διαδικτύου τις προθέσεις του. H κ. Γιαννάκου τόνισε ότι τουλάχιστον το σχολικό δίκτυο είναι ασφαλές και πρόσθεσε: «Μπαίνοντας τυχαία μέσα στο Διαδίκτυο βρέθηκα μπροστά σε συστάσεις πώς να διαφύγετε από την Αστυνομία. πώς να φτιάξετε βόμβες στην κουζίνα σας. πώς να φτιάξετε ναρκωτικά στην κουζίνα σας κ.λπ. Ιδιαίτερα δε τα τμήματα πώς να νομιμοποιήσετε τη δράση σας και να πάτε κόντρα στο κράτος και πώς να διαφύγετε από την Αστυνομία περιελάμβαναν πραγματικά μια εκπληκτική γκάμα δυνατοτήτων γι' αυτούς που ήθελαν να παραβιάσουν τον νόμο. Βρισκόμαστε ακόμα μπροστά σε τέτοια προβλήματα και πάρα πολλές χώρες δεν τα έχουν επιλύσει νομικά». κατέληξε. Σύμφωνα με την κ. Γιαννάκου. το υπουργείο Παιδείας διαθέτει σήμερα ένα πανελλήνιο σχολικό δίκτυο. το οποίο καλύπτει περίπου 50.000 εκπαιδευτικούς. 13.000 σχολεία και 2.500 διοικητικές μονάδες. «Το δίκτυο δίνει την ευκαιρία στα παιδιά να επικοινωνήσουν με άλλα παιδιά. υπό την εποπτεία των καθηγητών τους. ενώ ταυτόχρονα λαμβάνει όλες τις πρόνοιες ώστε να μην εκτραπεί αυτή η διαδικασία σε κόσμους που θεωρούμε ότι δεν είναι κατάλληλοι για τα παιδιά». είπε η κ. Γιαννάκου.

ΤΑ ΝΕΑ . 14/02/2006 . Σελ.: N18
Κωδικός άρθρου: A18464N182