Σεμινάρια του ΚΠΕ Έδεσσας με θέμα το νερό και τα απορρίμματα, 6, 7 και 8-5-2011

alt1.Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Έδεσσας, ως συντονιστικός φορέας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. «Νερό και Βιώσιμη Ανάπτυξη», καθώς προσεγγίζει την αειφόρο ανάπτυξη ως πλαίσιο αναφοράς που ασχολείται με τις ανάγκες που καθορίζουν το σύγχρονο τρόπο ζωής και τους μηχανισμούς που τις δημιουργούν, προτίθεται να πραγματοποιήσει σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Έδεσσα, την Παρασκευή 6 και το Σάββατο 7 Μαΐου 2011, με τίτλο «Σταγόνες γνώσης και εμπειρίας, πηγή ζωής: Σεμινάριο του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Νερό και Βιώσιμη Ανάπτυξη».

Στο σεμινάριο θα συμμετάσχουν συνολικά 40 άτομα, δηλαδή, α)κατά προτεραιότητα οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης που είναι μέλη του εν λόγω Εθνικού Θεματικού Δικτύου, β)εκπαιδευτικοί-μέλη Παιδαγωγικών Ομάδων (Π.Ο.) Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης συνεργαζόμενων με το προαναφερόμενο Δίκτυο, (ένας εκπαιδευτικός από κάθε Π.Ο. Κ.Π.Ε.), γ)Υπεύθυνοι Π.Ε. Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης συνεργαζόμενων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης με το Δίκτυο, δ)λοιποί εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης οι οποίοι προτίθενται να αναλάβουν σχετικό με τη θεματική του Δικτύου πρόγραμμα την επόμενη σχολική χρονιά και μετά από υποβολή αιτήματος ένταξης στο Δίκτυο.

Οι θεματικές περιοχές  του σεμιναρίου θα περιέχουν, μεταξύ άλλων, παιδαγωγικές προσεγγίσεις, επιστημονικές θεματικές προσεγγίσεις, αποτύπωση της ελληνικής πραγματικότητας, εργαστήρια, παρουσιάσεις υποστηρικτικού εκπαιδευτικού υλικού, αφού στη διάρκειά του  θα πραγματοποιηθούν ενδιαφέρουσες εισηγήσεις από πανεπιστημιακούς δασκάλους, εκπροσώπους από το χώρο της διοίκησης, της εκπαίδευσης, της τοπικής αυτοδιοίκησης, της κίνησης πολιτών και της τέχνης.

Η ενασχόληση με τη θεματική του σεμιναρίου αναμένεται να καλλιεργήσει στη σχολική κοινότητα μια νέα κουλτούρα που οδηγεί σε έναν πολιτισμό αειφόρου ανάπτυξης που θα διέπεται από τις αξίες της ισονομίας, της δικαιοσύνης και της δημοκρατίας, πάντα με σεβασμό στον άνθρωπο και στο περιβάλλον.

Έδεσσα, 6&7 Μαΐου 2011 στον Αλευρόμυλο του Σαλαμπάση

Θα υπάρξει κάλυψη του σεμιναρίου με  ζωντανή μετάδοση μέσω  του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου στο σύνδεσμο http://iptv.sch.gr/live
 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
alt2. Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Έδεσσας, ως συντονιστικός φορέας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Π.Ε. Απορρίμματα: Τα χρήσιμα?«άχρηστα», καθώς προσεγγίζει την αειφόρο ανάπτυξη ως πλαίσιο αναφοράς που ασχολείται με τις ανάγκες που καθορίζουν το σύγχρονο τρόπο ζωής και τους μηχανισμούς που τις δημιουργούν, προτίθεται να πραγματοποιήσει σεμινάριο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην Έδεσσα, το Σάββατο 7 και την Κυριακή 8 Μαΐου 2011, με τίτλο «Η Διαχείριση των Απορριμμάτων στη μεταμοντέρνα εποχή και ο ρόλος της Εκπαίδευσης»

Στο σεμινάριο θα συμμετάσχουν συνολικά 40 άτομα, δηλαδή, α)κατά προτεραιότητα οι εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης που είναι μέλη του εν λόγω Εθνικού Θεματικού Δικτύου, β)εκπαιδευτικοί-μέλη Παιδαγωγικών Ομάδων (Π.Ο.) Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) συνεργαζόμενων με το προαναφερόμενο Δίκτυο, (ένας εκπαιδευτικός από κάθε Π.Ο. Κ.Π.Ε.), γ)Υπεύθυνοι Π.Ε. Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης συνεργαζόμενων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης με το Δίκτυο, δ)λοιποί εκπαιδευτικοί Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης οι οποίοι προτίθενται να αναλάβουν σχετικό με τη θεματική του Δικτύου πρόγραμμα την επόμενη σχολική χρονιά και μετά από υποβολή αιτήματος ένταξης στο Δίκτυο.

Οι θεματικές περιοχές  του σεμιναρίου θα περιέχουν, μεταξύ άλλων, παιδαγωγικές προσεγγίσεις, επιστημονικές θεματικές προσεγγίσεις, αποτύπωση της ελληνικής πραγματικότητας, εργαστήρια, παρουσιάσεις υποστηρικτικού εκπαιδευτικού υλικού.

Η ενασχόληση με τη θεματική του σεμιναρίου αναμένεται να καλλιεργήσει στη σχολική κοινότητα μια νέα κουλτούρα που οδηγεί σε έναν πολιτισμό αειφόρου ανάπτυξης που θα διέπεται από τις αξίες της ισονομίας της δικαιοσύνης και της δημοκρατίας, πάντα με σεβασμό στον άνθρωπο και στο περιβάλλον.

Έδεσσα, 7&8 Μαΐου 2011 στον Αλευρόμυλο του Σαλαμπάση