Συγχαρητήριο μήνυμα Περιφερειακού Διευθυντή Π/θμιας & Δ/θμιας Εκπ/σης Δυτ. Ελλάδας

Η βράβευση του Γυμνασίου Λεπενούς με το 3ο βραβείο στον Πανελλήνιο διαγωνισμό σχολικών ιστοσελίδων,που οργανώθηκε από την «Ελληνική Ένωση για την Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και Επικοινωνίας (ΤΠΕ) στην Εκπαίδευση» και την Πανελλήνια Ένωση εκπαιδευτικών για τις Φυσικές Επιστήμες "Μιχάλης Δερτούζος" σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), αναδεικνύει τον πολυδιάστατο ρόλο του δημοσίου σχολείου και αποτυπώνει το στίγμα της δημιουργικότητας και της πρωτοτυπίας. Η προώθηση και η υλοποίηση ποιοτικών εκπαιδευτικών δράσεων με την συνεργασία επιστημονικών φορέων, προδιαγράφουν την ταυτότητα του σύγχρονου σχολείου, ως σχολείου ενεργητικού και ανοικτού στην κοινωνία. Η είσοδος των νέων τεχνολογιών στην εκπαίδευση αποτελούν πρόκληση για επικαιροποίηση της γνώσης και εφαλτήριο για την εμπλοκή των νέων στις ραγδαίες εξελίξεις της εποχής. Οριοθετούν ευέλικτες, συλλογικές και καινοτόμες δράσεις που προάγουν την παιδευτική διαδικασία και διευρύνουν τους μαθησιακούς ορίζοντες. Καθιστούν μαθητές δημιουργικούς, ενώ παράλληλα αποτελούν ενεργό στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Εκφράζω τα θερμά και ειλικρινή συγχαρητήρια στους καθηγητές και τους μαθητές  που εκπροσώπησαν επάξια την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, τίμησαν την εκπαιδευτική κοινότητα του τόπου και εδραίωσαν πολύτιμη παρακαταθήκη για μελλοντικές και εξελικτικές δραστηριότητες.