SOL – Ένα πρωτοποριακό πληροφοριακό σύστημα για την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση

Ξεκίνησε η πιλοτική λειτουργία του πρωτοποριακού πληροφοριακού συστήματος SOL (Seismos On Line). το οποίο με τη χρήση σύγχρονων τεχνολογιών πληροφορίας και επικοινωνίας προσφέρει άμεση και διαρκή πληροφόρηση σε θέματα που αφορούν το σεισμό. προτείνει μέτρα προστασίας και τρόπους «συνύπαρξης» με το απρόβλεπτο αυτό γεωλογικό φαινόμενο και εκπαιδεύει στην ορθή αντιμετώπισή του. ευάλωτες πληθυσμιακές ομάδες όπως τα παιδιά. άτομα με κινητικά προβλήματα και τα άτομα με ευθύνη προστασίας άλλων ατόμων. Το σύστημα SOL βρίσκεται ήδη σε φάση αξιολόγησης από το κοινό. η οποία πραγματοποιείται από αρχές Δεκεμβρίου 2005 στους χώρους του Ιδρύματος Ευγενίδου. και θα ολοκληρωθεί τέλος Φεβρουαρίου 2006. Τα σχολεία που επισκέπτονται το Ίδρυμα Ευγενίδου θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να πειραματιστούν με το νέο αυτό εργαλείο και να καταθέσουν τις απόψεις τους με στόχο τη βελτίωσή του.

Το σύστημα SOL βρίσκεται ήδη σε φάση αξιολόγησης από το κοινό. η οποία πραγματοποιείται  από αρχές Δεκεμβρίου 2005 στους χώρους του Ιδρύματος Ευγενίδου. και θα ολοκληρωθεί τέλος Φεβρουαρίου 2006. Τα σχολεία που επισκέπτονται το Ίδρυμα Ευγενίδου θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να πειραματιστούν με το νέο αυτό εργαλείο και να καταθέσουν τις απόψεις τους με στόχο τη βελτίωσή του.

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο επισυναπτόμενο.