Διαγωνισμός Πράσινη Εβδομάδα 2005

Ο φετινός διαγωνισμός για την Πράσινη Εβδομάδα επικεντρώνεται στη βιοποικιλότητα. Πραγματοποιείται στο πλαίσιο της ετήσιας περιβαλλοντικής διάσκεψης και έκθεσης που θα διεξαχθούν στις Βρυξέλλες μεταξύ 30 Μαΐου και 2 Ιουνίου 2006.

Σε συνέχεια του περυσινού διαγωνισμού «Πράσινη Εβδομάδα 2005» και τη μεγάλη επιτυχία ελληνικού σχολείου που κατέλαβε την πρώτη θέση στην κατηγορία βίντεο. ο φετινός διαγωνισμός για την Πράσινη Εβδομάδα (http://www.greenweek2006.eun.org) επικεντρώνεται στη βιοποικιλότητα. Πραγματοποιείται στο πλαίσιο της ετήσιας περιβαλλοντικής διάσκεψης και έκθεσης που  θα διεξαχθούν στις Βρυξέλλες μεταξύ 30 Μαΐου και 2 Ιουνίου 2006.

Οι νεότεροι μαθητές μπορούν να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό με σχέδια και ζωγραφιές. εικονογραφώντας τις απόψεις τους σχετικά με τη βιοποικιλότητα ενώ οι μεγαλύτεροι μαθητές καλούνται να υποβάλλουν μικρής διάρκειας ψηφιακά βίντεο πάνω στο ίδιο θέμα.

Οι τρεις καλύτεροι διαγωνιζόμενοι κάθε κατηγορίας θα προσκληθούν στις Βρυξέλλες για την τελετή απονομής βραβείων κατά τη διάρκεια της Πράσινης Εβδομάδας. Μια συλλογή με τις καλύτερες συμμετοχές θα παρουσιαστεί στο συνέδριο. Η καταληκτική ημερομηνία για τις δηλώσεις συμμετοχής είναι η 25η Μαρτίου 2006.

Περισσότερες πληροφορίες στο συνημμένο