28/03/06 Δυτική Θεσσαλονίκη: Ημερίδα για την εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Οικονομικών και Κοινωνικών Επιστημών (ΠΑΜΑΚ) σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης διοργανώνει ημερίδα με θέμα: «Ευαισθητοποίηση. πληροφόρηση και ενημέρωση των εκπαιδευτικών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης για την εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου». που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 28/03/2006 και ώρα 18:00. στο Αμφιθέατρο Τελετών Πανεπιστημίου Μακεδονίας (Εγνατίας 156. Θεσσαλονίκη).
Στη διάρκεια της ημερίδας θα αναπτυχθούν τα παρακάτω θέματα:
• «Καλή χρήση και εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών ενημέρωσης. επικοινωνίας δημιουργίας και προβολής εκπαιδευτικού περιεχομένου του σχολικού δικτύου από τη σχολική κοινότητα».
• «Καλή χρήση και εκπαιδευτική αξιοποίηση των υπηρεσιών τηλεκπαίδευσης και τηλεσυνεργασίας του σχολικού δικτύου από τη σχολική κοινότητα».
• «Ασφαλής πρόσβαση των μαθητών στο Διαδίκτυο - Οδηγίες. συμβουλές. ευαισθητοποίηση. προβολή καλών πρακτικών ασφαλούς χρήσης του Διαδικτύου από τους μαθητές»
Την ημερίδα θα παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης όλων των ειδικοτήτων.
Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.
Η ημερίδα διοργανώνεται στα πλαίσια του έργου «Προηγμένες τηλεματικές υπηρεσίες για τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Ανάπτυξη και Υποστήριξη Προηγμένων Τηλεματικών Υπηρεσιών για τις Εκπαιδευτικές Μονάδες των Νομών Θεσσαλονίκης (Διεύθυνση Β/βάθμιας Δυτικής Θεσσαλονίκης). Ημαθίας. Χαλκιδικής. Φλώρινας. Καστοριάς» που υλοποιείται από το ΠΑΜΑΚ.