Ανοιχτές Θύρες του ΙΤΕ/ΕΙΧΗΜΥΘ σε μαθητές Γυμνασίων (τελευταία τάξη). Λυκείων. ΙΕΚ και ΤΕΕ

Το Ερευνητικό Ινστιτούτο Χημικής Μηχανικής και Χημικών Διεργασιών Υψηλής Θερμοκρασίας ανοίγει τις θύρες του την τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα σε μαθητές Γυμνασίων (τελευταία τάξη). Λυκείων. ΙΕΚ και ΤΕΕ. με σκοπό να πραγματοποιήσουν μια τρίωρη επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του Ινσιτούτου. Οι μαθητές και οι καθηγητές έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν σχετικά με τεχνολογίες αιχμής που αφορούν σε θέματα όπως περιβάλλον. νέα υλικά. ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. κ.λ.π.. καθώς και για την λειτουργία συγχρόνων επιστημονικών οργάνων.

Υπεύθυνη των επισκέψεων των σχολείων είναι η Dr. Ελίνα Σιώκου (τηλέφωνα επικοινωνίας: 2610 965.263. 95.278. e-mail: siokou@iceht.forth.gr). Οι ώρες επισκέψεων στο Ινστιτούτου είναι από τις 9:00 το πρωί έως τις 15:00 το απόγευμα. Οι μαθητές κάθε σχολείου θα ακολουθούν ένα πρόγραμμα ξενάγησης. ανάλογα με την ηλικία και τις συγκεκριμένες απαιτήσεις τους. καθώς οι καθηγητές των μαθημάτων φυσικής και τεχνολογικής κατεύθυνσης μπορούν να επικοινωνούν μαζί μας και να ζητούν να δοθεί έμφαση σε ορισμένα θέματα. Δεν υπάρχει χρέωση για την επίσκεψη.