Χρήσιμες πληροφορίες για τον Μαθητικό Υπολογιστή

Έχει σκληρό δίσκο;
Αντί για σκληρό δίσκο. χρησιμοποιεί μνήμη flash. κερδίζοντας έτσι: (α) ταχύτητα. (β) χαμηλότερη κατανάλωση. (γ) αξιοπιστία (χωρίς κινούμενα μηχανικά μέρη που μπορουν να πάθουν βλάβες). Φυσικά μπορεί να συνδεθούν πρόσθετοι εξωτερικοί σκληροί δίσκοι μέσω των συνδέσεων USB που διατίθενται.

Τι οθόνη έχει;
Η οθόνη είναι μικρή σε μέγεθος. αλλά η ανάλυσή της είναι υψηλότερη από τη συνηθισμένη ανάλυση φορητών υπολογιστών: εμφανίζει 1200x900 pixels. που μεταφράζεται σε διακριτότητα 200 dpi. Πρέπει να σημειωθεί επίσης ότι στο τυπικό περιβάλλον χρήσης του μαθητικού υπολογιστή. η εικόνα επί της οθόνης είναι απλή και λειτουργική. χωρίς να φορτώνεται με διαφορετικά οπτικά στοιχεία (αντίστοιχα των επιφανειών εργασίας. γραμμών εφαρμογών. κλπ.)

Τι δυνατότητες αναπαραγωγής ήχου και εικόνας έχει;
Τόσο ο ήχος όσο κι οι στατικές εικόνες. αλλά και οι κινούμενες (video) αναπαράγονται με εξαιρετική ευκρίνεια από το φορητό υπολογιστή. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τον κάνουν πλήρως ικανό να αναπαράγει. για παράδειγμα. full motion video σε πλήρη οθόνη. Φυσικά μπορεί να συνδεθούν εξωτερικά ηχεία ή ακουστικά για δυνατότερη αναπαραγωγή ήχου. Η ενσωματωμένη κάμερα ανάλυσης 640x480 και το μικρόφωνο του επιτρέπουν να λειτουργεί και ως σταθμός τηλεδιάσκεψης.

Έχει ενσωματωμένη συσκευή CD;
Όχι. Ισχύουν κι εδώ τα σχετικά με το σκληρό δίσκο: χαμηλότερη κατανάλωση. καθώς και αξιοπιστία. Επίσης και σε αυτή την περίπτωση μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικές μονάδες ανάγνωσης και εγγραφής CD και DVD μέσω των συνδέσεων USB που διατίθενται.

Έχει ενσωματωμένο Modem;
Η σύνδεση του υπολογιστή γίνεται με χρήση ασύρματης τεχνολογίας. οπότε οποιοσδήποτε άλλος τρόπος σύνδεσης είναι περιττός. Η ύπαρξη και χρήση modem θα προϋπέθετε επίσης την ύπαρξη και δέσμευση τηλεφωνικής γραμμής με το ανάλογο κόστος.

Τι αυτονομία έχει;
Η μπαταρία του έχει 22.8 Wh. Δεδομένου ότι ο μαθητικός υπολογιστής σε πλήρη λειτουργία καταναλώνει περίπου 2-3 W. με μία πλήρη φόρτιση μπορεί να λειτουργεί συνεχώς περίπου 10 ώρες (μια που δε χρησιμοποιείται συνεχώς το σύνολο των δυνατοτήτων του). Η αυτονομία αυτή είναι μεγαλύτερη από οποιοδήποτε άλλο υπολογιστή της αγοράς.

Πώς επικοινωνεί με άλλους υπολογιστές και με το internet;
Η επικοινωνία του βασίζεται στο διεθνές πρότυπο ασύρματης δικτύωσης 802.11b/g το οποίο χρησιμοποιείται σε όλες. σχεδόν. τις σύγχρονες ασύρματες επικοινωνίες. Η δρομολόγηση βασίζεται σε ad-hoc routing σε περιβάλλον mesh network. η οποία είναι γνωστή τεχνολογία.

Υπάρχει ενδιαφέρον αγοράς από άλλες ευρωπαϊκές χώρες;
Ήδη αρκετές χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχουν συστήσει ομάδες που εξετάζουν τρόπους ενσωμάτωσης του υπολογιστή στο εκπαιδευτικό τους σύστημα στο πλαίσιο πρωτοβουλιών όπως το

Περισσότερα στο: http://olpc.ellak.gr/