Eκπαιδευτικά Προγράμματα Ενυδρείου Κρήτης

Από τον Φεβρουάριο του 2008 ξεκίνησαν τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ενυδρείου Cretaquarium‐θαλασσόκοσμος που απευθύνονται στους μαθητές όλων των τάξεων της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Ήδη η συμμετοχή έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία : εκατοντάδες μαθητές τα έχουν ήδη παρακολουθήσει και πολλά άλλα σχολεία από όλη την Ελλάδα έχουν κάνει τις δηλώσεις συμμετοχής τους και αναμένονται μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Τα θέματα των προγραμμάτων αποδεικνύονται ιδιαίτερα ελκυστικά για τους μαθητές. που έχουν την ευκαιρία να παρατηρήσουν ζωντανούς οργανισμούς αλλά και προσομοιώσεις ωκεανογραφικών φαινομένων με την καθοδήγηση και επίβλεψη ειδικών επιστημόνων του ενυδρείου και του ΕΛΚΕΘΕ. Στην ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα εκπαίδευσης του ενυδρείου οι μαθητές παρακολουθούν ένα Εργαστήριο της Θάλασσας παρατηρώντας και ανακαλύπτοντας τον αόρατο κόσμο της θάλασσας. το μικροσκοπικό ζωντανό πλαγκτό με τη χρήση στερεοσκοπίων και μικροσκοπίων.

Μαθαίνουν για την κίνηση των ωκεανών μέσα από πειραματικές προσομοιώσεις και οι μικρότεροι στην ηλικία παίζουν και εκπαιδευτικά παιχνίδια. Στη διαδρομή επίσκεψης του Ενυδρείου ανακαλύπτουν το Μεσογειακό οικοσύστημα και τους κατοίκους του συνδυάζοντας τις γνώσεις που αποκτούν από το Εργαστήριο της Θάλασσας. Οι εκπαιδευτικές δραστηριότητες όμως δεν γίνονται μόνον στο Ενυδρείο.

Σε συνεργασία με το ευρωπαϊκό δίκτυο αριστείας EUR‐OCEANS που ερευνά την κλιματική αλλαγή στα θαλάσσια οικοσυστήματα. αναπτύχθηκε εκπαιδευτικό υλικό. που στάλθηκε δωρεάν σε όλα τα σχολεία της Κρήτης. Καλαίσθητες εκδόσεις με διάφορα θαλάσσια θέματα. δραστηριότητες και κατασκευές που μπορούν να γίνουν στα σχολεία μέχρι και διαγωνισμός σεναρίου που το καλύτερο θα γυριστεί σε ταινία από επαγγελματική ομάδα παραγωγής. Η χρονιά θα κλείσει με φεστιβάλ – θάλασσας και παρουσιάσεις εργασιών των μαθητών.

Για περισσότερες πληροφορίες για όλα αυτά. επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας www.cretaquarium.gr η τηλεφωνήστε μας στο τηλέφωνο 2810337788.