Η Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια ενημέρωσε σε Κομοτηνή και Αλεξανδρούπολη. περισσότερους από 600 μαθητές και 200 γονείς για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Η Ομάδα Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια (DART) του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών. πραγματοποίησε την Πέμπτη 3 και την Παρασκευή 4 Απριλίου 2008 σε Κομοτηνή και Αλεξανδρούπολη αντίστοιχα. δύο ενημερωτικές εκδηλώσεις-σεμινάρια σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. οι οποίες απευθύνθηκαν σε μαθητές και γονείς.
Οι εκδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν σε σχολεία των δύο πόλεων με τη συνδρομή της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Ροδόπης και Έβρου. του Γραφείου Αγωγής Υγείας. του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ. του Europe Direct Κομοτηνής. και του Κέντρου Πληροφόρησης Νέων. και προσέλκυσαν συνολικά το ενδιαφέρον περισσοτέρων των 600 μαθητών και 200 γονέων. Οι ενημερωτικές εκδηλώσεις είχαν διαφορετική δομή για μαθητές και γονείς.
Οι παρουσιάσεις προς τους μαθητές περιέλαβαν πρακτικές συμβουλές ασφάλειας για το Διαδίκτυο. ζητήματα που σχετίζονται με τη χρήση των νέων τεχνολογιών στο σχολείο και το σπίτι. το ηλεκτρονικό παιχνίδι. καθώς και αναφορές στα συνηθέστερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι νέοι στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης (social networking websites) όπως τα facebook. Hi5. Myspace. Instant Messengers κλπ. Μετά από τις γενικές παρουσιάσεις. οι μαθητές συμμετείχαν σε ολιγάριθμες ομάδες-workshops με υπολογιστές. στις οποίες προβλήθηκε ο τρόπος εφαρμογής των μέτρων πρόληψης. Σε κάθε workshop ακολούθησαν συζητήσεις όπου λύθηκαν οι απορίες των μαθητών ενώ ενημερώθηκαν περαιτέρω για τις δημιουργικές πτυχές του Διαδικτύου και τους τρόπους αξιοποίησης του για τις σπουδές τους και το μέλλον τους.
Στους γονείς. δόθηκε η ευκαιρία της οnline πλοήγησης στις δημοφιλέστερες ηλεκτρονικές σελίδες που επισκέπτονται τα παιδιά τους και ενημερώθηκαν με απλό και πρακτικό τρόπο για το πώς μπορούν να συμμετάσχουν ενεργά στον ψηφιακό τους κόσμο. Επιπρόσθετα. έγινε παρουσίαση πρακτικών μεθόδων για την ασφάλεια και την online προστασία. ενώ στις συζητήσεις που ακολούθησαν απαντήθηκαν απορίες και ερωτήσεις.
Στις ενημερωτικές εκδηλώσεις της Ομάδας Δράσης για την Ψηφιακή Ασφάλεια συμμετείχαν τα μέλη της. κα Άντα Γιαννοπούλου (Συντονίστρια της Ομάδας). ο κ. Νίκος Βασιλάκος. Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Χρηστών Internet. η κα Έλενα Σπυροπούλου. Νομικός Σύμβουλος. ο κ. Μάριος Κεσούλης. Εκπρόσωπος του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου. ο κ. Μάνος Σφακιανάκης Διευθυντής του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. ο κ. Κωνσταντίνος Κεσεντές. Γενικός Διευθυντής ECDL HELLAS και ο κ. Γιάννης Λάριος. Σύμβουλος του Ειδικού Γραμματέα Ψηφιακού Σχεδιασμού.
Αναφερόμενος στην ενημερωτική εκδήλωση. ο Ειδικός Γραμματέας Ψηφιακού Σχεδιασμού Καθ. Βασίλης Ασημακόπουλος επεσήμανε: «Συνεχίζουμε την ενεργό δράση της Ομάδας DART σε όλη την Ελλάδα. πηγαίνοντας πόλη-πόλη απευθείας σε μαθητές. γονείς και εκπαιδευτικούς. Στόχος μας είναι να χτίσουμε την εμπιστοσύνη των πολιτών στα νέα τεχνολογικά μέσα. ώστε να συμμετάσχουν ισότιμα στην Ψηφιακή Ελλάδα.»
Οι εκδηλώσεις παρουσιάστηκαν σε απευθείας μετάδοση μέσω του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου και σχετικό υλικό υπάρχει διαθέσιμο στην ηλεκτρονική σελίδα http://dart.gov.gr