Εθνικός διαγωνισμός ‘e-στολόγιο’ στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης eTwinning

Εθνικός διαγωνισμός 'e-στολόγιο' στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής δράσης eTwinning

Με αφορμή την ανακήρυξη του έτους 2009 ως ευρωπαϊκή χρονιά Δημιουργικότητας και Καινοτομίας. η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης (801-11-38946. etwinning@sch.gr) έχει τη χαρά να διοργανώσει εθνικό διαγωνισμό eTwinning δημιουργίας ιστολογίων (blogs). με τίτλο «e-στολόγιο» και στόχο να αναδειχτεί η δημιουργική και καινοτόμος διάσταση της δράσης Ηλεκτρονικής Αδελφοποίησης. Σας προσκαλούμε να δημιουργήσετε εύκολα ένα ιστολόγιο. να παρουσιάσετε τα - κατά τη γνώμη σας - καινοτόμα και δημιουργικά στοιχεία (δραστηριότητες. εκδηλώσεις. εργασίες κτλ.) του eTwinning έργου σας και να κερδίσετε πλούσια δώρα!

Στον διαγωνισμό «e-στολόγιο» έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν συμμετοχή ομάδες μαθητών με τους εκπαιδευτικούς τους από εγγεγραμμένες ελληνικές σχολικές μονάδες στο eTwinning που υλοποίησαν μια eTwinning συνεργασία εντός του 2007-2008 ή ξεκινούν/συνεχίζουν ένα eTwinning έργο εντός του σχολικού έτους 2008-2009 και πριν την καταληκτική ημερομηνία υποβολών συμμετοχής στον διαγωνισμό (28-02-2009).

Για την κατασκευή των ιστολογίων μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε δωρεάν υπηρεσία κατασκευής blogs της επιλογής σας ή η δωρεάν υπηρεσία https://blogs.sch.gr/  από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. όπου σας παρέχεται η δυνατότητα να αποκτήσετε το δικό σας Ιστολόγιο. μέσα σε διάστημα δευτερολέπτων!!!

Απλώς συνδεθείτε με το όνομα χρήστη και τον κωδικό που διαθέτετε στο ΠΣΔ και αυτόματα θα έχετε στη διάθεση σας το προσωπικό σας Ιστολόγιο.

Οι κατηγορίες του διαγωνισμού είναι τρεις: 1. Νηπιαγωγεία και Δημοτικά 2. Γυμνάσια 3. Γενικά λύκεια και ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ.

Οι πρώτοι νικητές από κάθε κατηγορία θα προσκληθούν στην Αθήνα εντός του 2009. για να παραστούν στην τελετή απονομής του διαγωνισμού. η οποία θα συμπέσει με την απονομή για τα 4α εθνικά βραβεία eTwinning. Τα βραβεία των πρώτων νικητών θα ανακοινωθούν σε μεταγενέστερο χρόνο και θα περιλαμβάνουν ταξίδια και υλικοτεχνικό εξοπλισμό.

Καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή υποψηφιοτήτων είναι η 28η Φεβρουαρίου 2009.

Αναλυτικές οδηγίες για τη υποβολή συμμετοχών δείτε εδώ.