Σεμινάρια Καλλιτεχνικής -Παιδαγωγικής Ομάδας EΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ Κύκλος σεμιναρίων 2008-2009
Η Καλλιτεχνική-Παιδαγωγική Ομάδα «EΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ» για το σχολικό έτος 2008-2009 οργανώνει κύκλο βιωματικών σεμιναρίων αισθητικής αγωγής με διαθεματικές προσεγγίσεις. για δασκάλους. νηπιαγωγούς. βρεφονηπιοκόμους. φοιτητές. καλλιτέχνες και ενδιαφερόμενους ενηλίκους στο εργαστήρι Τέχνης και Δημιουργίας «ΑΝΕΜΟΣΚΑΛΑ». Πεστών 73. Κάτω Τούμπα Θεσσαλονίκη με τα παρακάτω θέματα:
 «Πρώτη ανάγνωση και γραφή: μια εναλλακτική πρόταση με ποίηση και μουσική»
Εισηγήτρια : Μαίη Κοκκίδου. νηπιαγωγός (PhD. M.Ed.) μουσικός. ειδ. Επιστήμονας στο Πανεπιστήμιο Δυτ. Μακεδονίας
Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2008. Διάρκεια 6 ώρες.
«Οργάνωση της συνεργατικής τάξης»
Εισηγήτριες: Άντα Γκλούμπου. νηπιαγωγός. υπ. Διδάκτορας και    Ζησοπούλου Ελένη. νηπιαγωγός.
Σάββατο 22 Νοεμβρίου. Διάρκεια 6 ώρες.
«Εισαγωγή στο Εκπαιδευτικό Δράμα»
 Εισηγήτριες: Αύρα Αυδή. φιλόλογος. ειδ. Επιστήμονας στο τμήμα Θεάτρου του Α.Π.Θ. και Μελίνα Χατζηγεωργίου. δασκάλα. ειδ. Επιστήμονας στο τμήμα Θεάτρου του Α.Π.Θ
Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2008. Διάρκεια 6 ώρες.
«Μουσικοκινητική Αγωγή»
Εισηγήτρια: Μαρία Σκεπαρνιά. Απόφοιτος τμ. Μουσικοκινητικής Ακαδημίας Βιέννης. τμ. Ψυχολογίας Α.Π.Θ.
Σάββατο17 Ιανουαρίου 2009. Διάρκεια 6 ώρες.
«Μετουσίωση του καθημερινού σε πράξη δημιουργίας»
Μέσα από το παιχνίδι. την δημιουργική γραφή. τον χορό και άλλες μορφές τέχνης θα επεξεργαστούμε προσωπικές μας εμπειρίες. έτσι ώστε να τις μετουσιώσουμε σε έργο που μπορεί να μοιραστούμε με άλλους ή να παρουσιάσουμε σε κάποιο συγκεκριμένο κοινό.
Εισηγήτρια: Αριάν Κότση. σκηνοθέτιδα.
Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2009. Διάρκεια 6 ώρες.
-Περιορισμένος αριθμός θέσεων.
-Στους συμμετέχοντες δίνεται βεβαίωση συμμετοχής.
-Δηλώσεις συμμετοχής - πληροφορίες στα τηλέφωνα: 2310 948425. 2310 828-903 και 23940 32102.
Τιμή συμμετοχής ανά σεμινάριο: 30 Ευρώ.
 Για την παρακολούθηση τεσσάρων σεμιναρίων υπάρχει έκπτωση 10%.
www.elatenapaiksoume.gr