Τo Σχολείo στο Ενυδρείο

Το θαλάσσιο περιβάλλον και οι ζωντανοί οργανισμοί του ανακαλύπτονται μέσα από μια σειρά εκπαιδευτικών προγραμμάτων που σχεδιάστηκαν για να υποστηρίξουν και να εμπλουτίσουν τα αναλυτικά προγράμματα της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Το Ενυδρείο. ως τμήμα του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών. αναλαμβάνει να εκλαϊκεύσει και να προσαρμόσει την επιστημονική γνώση και την έρευνα για τον θαλάσσιο κόσμο με έμφαση στη Μεσόγειο και στις ελληνικές θάλασσες. Οι μαθητές όλων των βαθμίδων σε τμήματα των περίπου 20 ατόμων μαθαίνουν για τα πιο σημαντικά φαινόμενα της φυσικής και της βιολογίας της θάλασσας μέσα από βιωματικές προσεγγίσεις και καινοτόμα μέσα διδασκαλίας. Το Ενυδρείο διαθέτοντας τις υποδομές για τη διατήρηση ζωντανών θαλάσσιων ειδών προσφέρει τη δυνατότητα στους μαθητές να τα μελετήσουν ζωντανά σε εργαστηριακές συνθήκες και με τη χρήση στερεοσκοπίων-μικροσκοπίων αλλά και να κάνουν εξειδικευμένες παρατηρήσεις στα μεγάλα ενυδρεία.

Το πρόγραμμα το Πλαγκτόν των Ωκεανών προσφέρει την ευκαιρία να προσεγγίσουν οι μαθητές και να δουν ζωντανό το πλέον σημαντικό για τον πλανήτη τμήμα της βιόσφαιρας. αυτόν τον μικροσκοπικό και αόρατο κόσμο που κυβερνά το κλίμα και τις τροφικές αλυσίδες. Οι Ωκεανοί σε συνεχή κίνηση. είναι ένα άλλο εκπαιδευτικό πρόγραμμα όπου οι μαθητές πειραματίζονται με τις κινήσεις του νερού. τα ρεύματα και την παγκόσμια κυκλοφορία. μαθαίνοντας για τις επιδράσεις τους στη θαλάσσια ζωή αλλά και στη δημιουργία του κλίματος. Η Ποικιλότητα και οι Προσαρμογές των θαλάσσιων ειδών μπορούν να μελετηθούν από το αντίστοιχο πρόγραμμα και οι μαθητές. παρατηρώντας τα σώματα των ειδών. να ανακαλύψουν γιατί υπάρχει αυτή η ποικιλία μορφών και τι εξυπηρετεί. Η Εξέλιξη και Σύγκριση είναι ένα πρόγραμμα ειδικά σχεδιασμένο για το αναλυτικό πρόγραμμα του μαθήματος της Βιολογίας της Α’ Γυμνασίου και υποστηρίζει τον εκπαιδευτικό στη διδασκαλία του μαθήματος. περιλαμβάνοντας παρατηρήσεις των συστημάτων πρόσληψης τροφής και αναπνοής σε μια σειρά ζωντανών ειδών από τα πλέον πρωτόγονα ως τα σπονδυλωτά.

Aναλυτική παρουσία των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που διενεργούνται στο ενυδρειο δείτε στο http://www.cretaquarium.gr/index_thu.php?id=401