Η Μαθητιάδα στο 12ο Πανελλήνιο Συνέδριο της ΕΓΒΕ

Μεγάλο ήταν το ενδιαφέρον στο 12ο Πανελλήνιο Συνέδριο Φυσικής Αθλητισμού. των συνέδρων και των επισκεπτών του περιπτέρου της ΜΑΘΗΤΙΑΔΑΣ για τη μεγάλη αθλητική και πολιτιστική διοργάνωση που πραγματοποιείται στην Πρώτη Σερρών.
Στο συνέδριο που πραγματοποιήθηκε από 3 έως 5 Απριλίου στο συνεδριακό κέντρο Ι. Βελλίδης στη Θεσσαλονίκη. η ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ συμμετείχε με δικό της περίπτερο όπου διανέμονταν ενημερωτικό υλικό και δεχόταν αιτήσεις εθελοντών.
Παράλληλα αντιπροσωπεία της ΜΑΘΗΤΙΑΔΑΣ ενημέρωνε τους ενδιαφερόμενους για τον θεσμό. την οργάνωση. τον τρόπο διεξαγωγής αλλά και τις πολλές δράσεις της.
Η Μαθητιάδα στο ΤΕΦΑΑ ΣΕΡΡΩΝ

Την επιθυμία και το ενδιαφέρον τους για να συμμετέχουν ως εθελοντές στην Η’ ΜΑΘΗΤΙΑΔΑ. σε όλους τους τομείς (αθλητισμός – φιλοξενία – πολιτισμός). εξέφρασαν φοιτητές των ΤΕΦΑΑ Σερρών κατά τη διάρκεια της ενημερωτικής συνάντησης των καθηγητών και φοιτητών με αντιπροσωπεία της Πανελλήνιας Μαθητιάδας. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 2-4-2009 στις 10 το πρωί στο αμφιθέατρο του Τ.Ε.Φ.Α.Α. Σερρών προλόγισε ο πρόεδρος του τμήματος κ. Ιωάννης Βράμπας και στη συνέχεια το λόγο πήρε ο αντιπρόεδρος της Μαθητιάδας ο κ. Γιώργος Ντώνες. ο οποίος ενημέρωσε τους παρευρισκομένους για το θεσμό και τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν έως τώρα όπως και αυτές που έχουν προγραμματιστεί.