Επαναπροκήρυξη θέσεων Ελλήνων πρεσβευτών eTwinning για τις περιοχές Ροδόπης – Έβρου. Αιτωλοακαρνανίας και Ευρυτανίας – Φθιώτιδας

H Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης eTwinning. επαναπροκηρύσει θέσεις πρεσβευτών της δράσης.
Η Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης της δράσης eTwinning. μετά τον αρχικό έλεγχο των αιτήσεων για τις κατά τόπους θέσεις πρεσβευτών για το σχολικό έτος 2009-2010. λόγω της μη κάλυψης συγκεκριμένων περιφερειών. επαναπροκηρύσει θέσεις πρεσβευτών της δράσης για τις εξής περιοχές:
  1. Ροδόπη - Έβρος  μία (1) θέση
  2. Αιτωλοακαρνανία μία (1) θέση
  3. Ευρυτανία - Φθιώτιδα μία (1) θέση
Για την κάλυψη των παραπάνω θέσεων και στα πλαίσια της επαναπροκύρηξης τους ισχύουν τα εξής:

Κριτήρια επιλογής

Απαραίτητες  προϋποθέσεις που θα πρέπει να πληρούνται για την επιλογή:
  1. η συνολική εκπαιδευτική υπηρεσία μόνιμων εκπαιδευτικών (συνυπολογίζοντας την προϋπηρεσία ως αναπληρωτή/τριας) τουλάχιστον τριών ετών από τα οποία δύο τουλάχιστον έτη να έχουν ασκήσει πλήρη διδακτική υπηρεσία σε σχολεία της πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
  2. η καλή γνώση μίας βασικής ξένης γλώσσας (επίπεδο Β2 - αγγλικά. γαλλικά. γερμανικά ή ιταλικά)
  3. η εμπειρία στη χρήση των ΤΠΕ όπως αυτή αξιοποιείται μέσα από την ενσωμάτωσή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία

Επίσης. θα προσμετρηθούν θετικά:
  1. τουλάχιστον μια ολοκληρωμένη συνεργασία eTwinning ή μία συνεργασία eTwinning που βρίσκεται σε εξέλιξη
  2. η πολύ καλή γνώση μίας βασικής ξένης γλώσσας (αγγλικά. γαλλικά. γερμανικά ή ιταλικά)
  3. η ύπαρξη μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου σπουδών ειδικά σε αντικείμενο που σχετίζεται με την αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην εκπαίδευση
  4. η υλοποίηση έργων etwinning. που έχουν βραβευτεί σε εθνικό ή ευρωπαϊκό επίπεδο
  5. ενέργειες προβολής και διάχυσης της δράσης. είτε ως μέλος προηγούμενων ομάδων πρεσβευτών etwinning είτε στο πλαίσιο του γενικότερου ρόλου τους στην εκπαίδευση

Αμοιβή

Για τις ανάγκες διοργάνωσης ημερίδων και γενικότερης προβολής της δράσης στην περιοχή τους. θα καταβληθεί σε κάθε πρεσβευτή. ποσό ενίσχυσης 160 ευρώ.
Για την πληρωμή του ως πρεσβευτής ο εκπ/κός θα χρειαστεί.  μετά την επιλογή του. να καταθέσει άδεια από το αρμόδιο ΠΥΣΔΕ ή ΠΥΣΠΕ στο οποίο ανήκει.

Υποβολή αιτήσεων

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση μόνο για μία περιοχή. μέσω της αντίστοιχης αίτησης που υπάρχει επισυναπτόμενη στο παρόν κείμενο.

Ημερομηνίες

• Προθεσμία υποβολής αιτήσεων: Έως 18/8/2009
  • Προθεσμία δημοσιοποίησης αποτελεσμάτων: Έως 20/8/2009
  • Περίοδος υποβολής δικαιολογητικών και οριστικοποίησης αποτελεσμάτων από τους εκπαιδευτικούς που καλύπτουν τις θέσεις με βάση τα αποτελέσματα της βαθμολογίας: Έως 25/8/2009.  Σε περίπτωση που κάποιος εκπαιδευτικός δεν αποστείλει όλα τα δικαιολογητικά που αναφέρει στην αίτησή του ή τα αποστείλει εκτός της προαναφερθείσας προθεσμίας. η θέση θα καλύπτεται αυτόματα από τον επόμενο στη βαθμολογία.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά που θα κληθούν να υποβάλουν οι επιλεγμένοι εκπαιδευτικοί

Όσοι εκπαιδευτικοί επιλεγούν θα κληθούν να υποβάλλουν μέχρι και τις 25/8/2009 τα εξής δικαιολογητικά:
  1. Βιογραφικό σημείωμα
  2. Τίτλων σπουδών (Διδακτορικού ή μεταπτυχιακού τίτλου. Μετεκπαίδευση ΜΔΔΕ)
  3. Βεβαιώσεων (συνολικής εκπαιδευτικής υπηρεσία μόνιμων εκπαιδευτικών - συνυπολογίζοντας την προϋπηρεσία ως αναπληρωτή/τριας- τουλάχιστον τριών ετών από τα οποία δύο τουλάχιστον έτη να έχουν ασκήσει πλήρη διδακτική υπηρεσία σε σχολεία της πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Πιστοποιημένη επιμόρφωση στις ΤΠΕ. συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Απασχόληση ως επιμορφωτής ΤΠΕ στο πρόγραμμα ΚτΠ. Ήρων. Π.Ι.)
  4. Τίτλων ξένων γλωσσών που να αποδεικνύουν την καλή ή πολύ καλή γνώση της ξένης γλώσσας σύμφωνα με την αίτησή του.

Σχετικά αρχεία

1. Πλήρες κείμενο επαναπροκύρηξης θέσεων πρεσβευτών