Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο: Δέκα χρόνια λειτουργίας

Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο συμπληρώνει σήμερα δέκα (10) χρόνια από την έναρξη της λειτουργίας του και με την επιτυχημένη υλοποίησή του έχει δημιουργήσει μία νέα γενιά εκπαιδευτικών κοινοτήτων που χρησιμοποιούν καθημερινά τις Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) στο εκπαιδευτικό έργο.
Μερικά από τα στοιχεία που τεκμηριώνουν την ευρύτατη χρήση και αξιοποίηση του σχολικού δικτύου είναι:
  • Συνδεδεμένα σχολεία: 14.319
  • Συνδεδεμένες διοικητικές υπηρεσίες: 3.001
  • Δείκτης ευρυζωνικότητας: 69%
  • Εκπαιδευτικοί με προσωπικό λογαριασμό: 73.727
  • Μαθητές Γυμνασίου με προσωπικό λογαριασμό: 24.671
  • Μεταβολή της συνολικής δικτυακής κίνησης την τελευταία πενταετία:  +80% ετησίως.
  • Πλήθος ενεργών γραμματοκιβωτίων: 123.113
  • Πλήθος φιλοξενούμενων εκπαιδευτικών ιστοσελίδων: 4.656
  • Πλήθος εκπαιδευτικών ιστολογίων: 5.050 τα οποία διαβάζονται από περισσότερους από 95.000 μοναδικούς επισκέπτες ανά μήνα.
  • Πλήθος ψηφιακών μαθημάτων: 2.305 μόνο για το σχολικό έτος 2008-9
  • Επισκεψιμότητα δικτυακής πύλης www.sch.gr : περισσότεροι από 130.000 μοναδικοί επισκέπτες ανά μήνα.
  • Επισκεψιμότητα ηλεκτρονικού περιοδικού http://e-emphasis.sch.gr : περισσότεροι από 11.000 μοναδικοί επισκέπτες ανά μήνα.
  • Ιδιαίτερα υψηλή χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και των ηλεκτρονικών λιστών επικοινωνίας των υπηρεσιών του Υπ.Ε.Π.Θ. με τα σχολεία.
Διαβάστε στο συνημμένο την συνοπτική αναφορά χρήσης των υπηρεσιών του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.