Emph@sis: Κυκλοφόρησε το τεύχος Οκτωβρίου 2009

Κυκλοφόρησε το τεύχος Οκτωβρίου!

Το ηλεκτρονικό περιοδικό e-Emph@sis του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου επιδιώκει πρώτα απ όλα να αναδείξει τις «καλές πρακτικές» των σχολείων μας και των εκπαιδευτικών μας σε μία σειρά από δράσεις που αφορούν στον πολιτισμό. στο περιβάλλον. στον αθλητισμό. στην αγωγή καταναλωτή. στην αγωγή υγείας. στην ευρωπαϊκή προοπτική στην εκπαίδευση. στις νέες τεχνολογίες. στην διαπολιτισμική αγωγή. στην ειδική αγωγή. στην εκπαίδευση ομογενών. κλπ.

Κατά δεύτερον επιδιώκει να ενημερώσει την εκπαιδευτική κοινότητα για αποφάσεις. δράσεις και πρωτοβουλίες του ΥΠΕΠΘ που αφορούν σε εκπαιδευτικά θέματα. καινοτομίες και νέους θεσμούς. σε εκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις. καθώς και σε συνεργασίες με άλλους φορείς. σε διοργανώσεις συνεδρίων. ενημερωτικών σεμιναρίων. επιστημονικών συμποσίων. ημερίδων των κλάδων. μαθητικών διαγωνισμών. εκθέσεων βιβλίου. εκπαιδευτικού υλικού. κλπ.