Έκδοση βεβαιώσεων πιστοποίησης των εκπαιδευτικών – επικαιροποίηση στοιχείων

Έκδοση βεβαιώσεων πιστοποίησης των εκπαιδευτικών - επικαιροποίηση στοιχείων
Σας ενημερώνουμε ότι εντός του Δεκεμβρίου επίκειται η έκδοση των βεβαιώσεων πιστοποίησης των εκπαιδευτικών. οι οποίοι συμμετείχαν με επιτυχία στις εξετάσεις πιστοποίησης στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε.) στην εκπαίδευση» (Έργο ΙΙ). Οι ανωτέρω εξετάσεις πιστοποίησης είχαν πραγματοποιηθεί τις εξής περιόδους:
  • 1η Περίοδος Πιστοποίησης από 27-1-2007 μέχρι 31-3-2007
  • 2η Περίοδος Πιστοποίησης από 15-6-2007 μέχρι 15-7-2007
  • 3η Περίοδος Πιστοποίησης από 15-2-2008 μέχρι 18-4-2008
  • 4η Περίοδος Πιστοποίησης από 12-5-2008 μέχρι 20-7-2008
  • 5η Περίοδος Πιστοποίησης από 18-8-2008 μέχρι 31-10-2008
Καλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί (όσοι δηλαδή έχουν πιστοποιηθεί κατά τις παραπάνω περιόδους) που έχουν αλλάξει διεύθυνση εκπαίδευσης (μονάδα οργανικής θέσης ή/ και θέση απασχόλησης) ή που τυχόν έχουν διαφοροποιηθεί τα ατομικά τους στοιχεία να προβούν στις απαραίτητες διορθώσεις από 25 Νοεμβρίου έως 9 Δεκεμβρίου. έτσι ώστε οι Βεβαιώσεις Πιστοποίησης να τους σταλούν στην τωρινή θέση απασχόλησής τους.
Υπενθυμίζουμε ότι οι διορθώσεις γίνονται μόνο ηλεκτρονικά. ως εξής:
  • Ο ενδιαφερόμενος εισέρχεται στην ιστοσελίδα που βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://epimorfosi.cti.gr/certification/
  • Επιλέγει «Είσοδος Εκπαιδευτικών»
  • Κατόπιν εισάγει το αναγνωριστικό και τον κωδικό χρήστη
  • Έπειτα επιλέγει «Διαχείριση καρτέλας». για να πραγματοποιήσει τις απαραίτητες διορθώσεις εφόσον απαιτούνται (ατομικά στοιχεία. σχολική μονάδα οργανικής θέσης και σχολική μονάδα απασχόλησης)
  • Ακολούθως επιλέγει «Τροποποίηση». για να οριστικοποιηθούν οι αλλαγές
  • Σε περίπτωση που ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί για οποιοδήποτε λόγο να δηλώσει τη θέση απασχόλησής του. θα πρέπει να δηλώσει ως θέση απασχόλησης την οργανική του θέση
Οι βεβαιώσεις πιστοποίησης θα αποσταλούν. μέσω της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης. στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης που ανήκει η σχολική μονάδα απασχόλησης που έχει δηλωθεί από τον εκπαιδευτικό με τον τρόπο που έχει περιγραφεί πιο πάνω .

Ειδικά για τους αποσπασμένους στην Κεντρική Υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ θα πρέπει να δηλωθεί ως σχολική μονάδα απασχόλησης:
Δ.Ε. Β ΑΘΗΝΑΣ
Σ.Μ. ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΙ ΥΠΕΠΘ
Για οποιοδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίσετε μπορείτε να στείλετε email στην ηλεκτρονική διεύθυνση mkoni@ypepth.gr
Για την πληροφόρηση των εκπαιδευτικών λειτουργούν ηλεκτρονικοί κόμβοι στις ακόλουθες διευθύνσεις:
1.      http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/
Θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση σχετικά με τον τρόπο παραλαβής των βεβαιώσεων από τους δικαιούχους.