Εκπαιδεύοντας τα Στελέχη της Σύγχρονης Εκπαίδευσης

Στα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα πιστεύουμε ότι οι βάσεις της σύγχρονης παιδείας μπαίνουν στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση και μόνο ένα σωστό ξεκίνημα δημιουργεί τις προϋποθέσεις μιας επιτυχημένης μαθητικής και ακαδημαϊκής πορείας. Στα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα αναγνωρίζουμε τον κρίσιμο ρόλο του σύγχρονου εκπαιδευτικού και βιώνουμε καθημερινά τη σημασία του έργου του για την επίτευξη των εκπαιδευτικών μας στόχων.

Γι’ αυτό το λόγο. η δια βίου εκπαίδευση αποτελεί πρωταρχική επιλογή για όλους όσους ανήκουν στη μαθητική μας κοινότητα. To Ηarvard Graduate School of Education σε συνεργασία με τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα. και την Ελληνική Εκπαιδευτική Εταιρεία στα πλαίσια της Δια Βίου Εκπαίδευσης διοργάνωσε για πρώτη φορά στην Ελλάδα το Πρόγραμμα Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών “Differentiating Instruction and Team Teaching in Mathematics & Literacy”

Το Πρόγραμμα είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες της ελληνικής εκπαιδευτικής κοινότητας. έχει διάρκεια 6 μηνών και απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της πρώτης βαθμίδας από όλη την Ελλάδα. O Εναρκτήριος Κύκλος Εισηγήσεων πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία από 11-13 Δεκεµβρίου 2009 με τη συμμετοχή 90 εκπαιδευτικών από τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα και από ιδιωτικά και δημόσια σχολεία όλης της χώρας. Τα Εκπαιδευτήρια Κωστέα-Γείτονα χορήγησαν υποτροφίες. δίνοντας έτσι τη δυ- νατότητα συµµ ετοχής σε εκπαιδευτικούς από όλη την Ελλάδα. Προσφέρθηκαν πλήρεις υποτροφίες και στις 13 περιφέρειες της χώρας. Η διδασκαλία πραγματοποιήθηκε στην αγγλική γλώσσα.

Το μεγαλύτερο μέρος του Προγράμματος θα πραγματοποιηθεί με εξ’ αποστάσεως συνεδρίες μέσω Η/Υ σε προκαθορισμένες ημερομηνίες και ώρες. Μετά το τέλος της παρακολούθησης οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν πιστοποιη- τικό Συμμετοχής από το Ηarvard Graduate School of Education.