15/θήμερο προβολής Γερμανικού παιδικού-νεανικού κινηματογράφου

Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων και Καλλιτεχνικών Αγώνων της Δ/νσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν. Αχαΐας και το Ινστιτούτο Γκαίτε–Κέντρο Γκαίτε Πάτρας διοργανώνουν «15/ΘΗΜΕΡΟ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ-ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΜΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ» στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. για τα σχολεία της Α/βάθμιας Εκπαίδευσης του Ν. Αχαΐας. από τηΔευτέρα 18/1/2010 έως την Παρασκευή 29/1/2010.

Οι προβολές των ταινιών θα πραγματοποιούνται στο αμφιθέατρο του Μ.Ε.Τ. και θα ξεκινούν στις 9.15πμ. Μετά το τέλος των προβολών θα ακολουθεί σύντομη ξενάγηση σε μικρές ομάδες στην έκθεση του Μουσείου με θέμα «Οι Τηλεπικοινωνίες στη ζωή μας».

Αναλυτικά το πρόγραμμα των προβολών θα έχει ως εξής:

Δευτέρα 18/1                                                   Δευτέρα 25/1
Το συνέδριο των ζώων (95´)                         Ο Αντώνης και η Κουκιδίτσα (107´)

Τρίτη 19/1                                                      Τρίτη 26/1
Ο Αντώνης και η Κουκιδίτσα (107´)             Το μικρό φαντασματάκι (78´)

Τετάρτη 20/1                                                  Τετάρτη 27/1
Το μικρό φαντασματάκι (78´)                         Ο Αιμίλιος και οι ντέτεκτιβς (98´)

Πέμπτη 21/1                                                   Πέμπτη 28/1
Ο Αιμίλιος και οι ντέτεκτιβς (98´)                  Το συνέδριο των ζώων (95´)

Παρασκευή 22/1                                             Παρασκευή 29/1
Το συνέδριο των ζώων (95´)                          Ο Αντώνης και η Κουκιδίτσα (107´)
ταινία κινουμένων σχεδίων

Οι υπεύθυνοι των σχολείων που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν οι μαθητές τους στις παραπάνω εκδηλώσεις. παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας στα τηλ: 2610996732. 969972. 969973ή με e-mail στο stmuseum@upatras.gr προκειμένου να εξασφαλίσουν και να προγραμματίσουν την συμμετοχή των μαθητών τους.

Σημειώνεται ότι το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας είναι ανοιχτό από Δευτέρα έως Παρασκευή. ώρες 09.00-14.00 εκτός από τις επίσημες αργίες. Επισκέψεις ομάδων μπορούν να πραγματοποιηθούν και άλλες ώρες σε συνεννόηση με το προσωπικό του Μουσείου. Εκπαιδευτικά Προγράμματα πραγματοποιούνται σε συνεννόηση με το προσωπικό του Μουσείου.