Ολοκλήρωση προγράμματος Erasmus. 4ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρόγραμμα ERASMUS+ KA2 CREDIBLE «Children with Rare Diseases and their Inclusion in Basic Learning Environments» στο οποίο  το 4ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης συμμετέχει ως εταίρος.

Στις 27  και 28  Ιουνίου 2022, εκπαιδευτικοί του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ταξιδέψουν στην Γλασκόβη και να ενημερωθούν για τα βασικά χαρακτηριστικά του εκπαιδευτικού συστήματος της Σκωτίας, το οποίο  εστιάζει στην ανάπτυξη συμπεριληπτικών πρακτικών για την ένταξη όλων ανεξαιρέτως των μαθητών στην δημόσια εκπαίδευση αλλά και να συμμετάσχουν στη τελευταία πολλαπλασιαστική δράση του έργου, που πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο της Γλασκώβης.  Οι δράσεις ολοκληρώθηκαν με την επίσκεψη και ξενάγηση στο σχολείο "Ashton Secondary School" όπου παρουσιάστηκαν καινοτόμες προσεγγίσεις με βάση την δημιουργία μαθησιακών περιβαλλόντων για την βέλτιστη ανταπόκριση στις ειδικές ανάγκες των μαθητών τους.

Το έργο «Children with Rare Diseases and their Inclusion in Basic Learning Environments» κατάφερε στο χρονικό διάστημα των τριών ετών όχι μόνο  να φέρει κοντά, να ενώσει και να ευαισθητοποιήσει τοπικές κοινότητες, καθηγητές πανεπιστημίου, εκπαιδευτικούς σχολικών μονάδων, κυβερνητικές και μη κυβερνητικές οργανώσεις, Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης και γονείς αλλά κυρίως να δημιουργήσει μια ασφαλή ευρωπαϊκή πλατφόρμα για την ανταλλαγή εμπειριών και καλών πρακτικών με στόχο την ενημέρωση και επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στην υποστήριξη μαθητών με σπάνιες ασθένειες στο δημόσιο σχολείο.