Ανοιχτό κάλεσμα για σχολεία – Εβδομαδιαία πρόσκληση σε ομάδες μαθητών ηλικίας 15-17 ετών

arxeio 65066 14Στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος SEED - School/Enterprise Experiences Go Digital που έχει ως κύριο στόχο να προσφέρει μια εναλλακτική και καινοτόμο προσέγγιση στις μαθησιακές διαδικασίες και να φέρει σε επαφή εταιρείες και σχολεία ώστε να συνεργαστούν για την ανάπτυξη των επαγγελματικών δεξιοτήτων των μαθητών, προσκαλούμε σχολεία και δασκάλους να υλοποιήσουν μια εβδομαδιαία πρόκλησης από 04/04/23 έως 28/4/23 σε ομάδες μαθητών ηλικίας 15-17 χρονών.

Οι μαθητές θα αποκτήσουν δεξιότητες που θα τους είναι απαραίτητες στην αγορά εργασίας μέσω μιας διαδικασίας μη τυπικής εκπαίδευσης, υλοποιώντας ένα challenge!
Θεματικές:
-TikTok- Σχεδιασμός Περιεχομένου (από InterMediaKT)
-Ενεργός συμμετοχή των νέων σε θέματα ισότητας των φύλων (από Women Do Business)
-Ένταξη και διαφορετικότητα (από Deloitte)

Η InterMediaKT θα προσφέρει στην ομάδα που θα νικήσει τον διαγωνισμό του challenge, δωρεάν εκπαίδευση σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού και απαραίτητες δεξιότητες ζωής για την αγορά εργασίας, ενώ παράλληλα οι μαθητές θα λάβουν δωρεάν ευρωπαϊκές κάρτες νέων!

Η Deloitte προσφέρει στη νικήτρια ομάδα μια δωρεάν ξενάγηση σε μια από
τις εγκαταστάσεις της στην Αθήνα, την Θεσσαλονίκη, το Ηράκλειο, την Πάτρα και τα Ιωάννινα.

Μπορείτε να κάνετε εγγραφή και αίτηση μέχρι τις 31/3 εδώ:

Η γλώσσα του εκπαιδευτικού υλικού είναι στα αγγλικά!
Θα προηγηθεί η εκπαίδευση των εκπαιδευτικών στις 3/4!

arxeio 65066 13 arxeio 65066 12arxeio 65066 11