ΔΡΑΣΗ ” Έλληνες ,πλεούμενα και ναυτοσύνη” του 8ου Γυμνασίου Αχαρνών

Στο σχολείο μας πραγματοποιείται η δράση «ΕΛΛΗΝΕΣ , ΠΛΕΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑΥΤΟΣΥΝΗ» από  τους εκπαιδευτικούς κα Ευκαρπίδου Μαρία φιλόλογο και κο Ρεντίφη  Γεράσιμο φιλόλογο  που στόχο έχει να αναδείξει στους μαθητές του  8ου Γυμνασίου Αχαρνών της αξίας και της σημασίας για τους Έλληνες της θάλασσας και των συναφών επαγγελμάτων.

Έλληνας και ναυτοσύνη είναι σχεδόν ταυτόσημες , μιας και το υγρό στοιχείο ήταν συνυφασμένο με την χώρα και τους κατοίκους της. Για την Ελλάδα , λοιπόν , μια χώρα με δύσβατα βουνά , η θάλασσα υπήρξε πάντα ο δρόμος που ανοιγόταν διάπλατος στην αναζήτηση και την επικοινωνία. Εφευρετικός ο νους του Έλληνα πολύ γρήγορα κατάφερε να ανοιχτεί στην θάλασσα και να νιώσει την γοητεία και το φόβο της. Εκείνο που έκανε την θάλασσα μονοπάτι , ανοιχτό δρόμο και πηγή πλούτου ήταν κατασκευή αρχικά ξύλινων σκαριών  , που με το χρόνο οδήγησε στην ναυπήγηση μεγαλύτερων πλοίων .