Ευχαριστήριο Μήνυμα του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Αττικής για την Προσφορά Όλων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022

KOSYV PHTOTΜε αφορμή την ανάρτηση των βαθμολογιών των τελειοφοίτων και αποφοίτων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ και την ολοκλήρωση του προγράμματος των Εξετάσεων με τα Ειδικά και Μουσικά Μαθήματα, απευθύνω ευχαριστήριο μήνυμα για την ευσυνείδητη προσφορά όλων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2022, η οποία συνέβαλε καθοριστικά στην επιτυχή έκβασή τους.

Οι φετινές Πανελλαδικές Εξετάσεις σχεδιάστηκαν σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις και η διεξαγωγή τους ήταν, όπως κάθε χρόνο, αξιόπιστη και αδιάβλητη. Ταυτόχρονα, λόγω της υγειονομικής κρίσης, τηρήθηκαν επιπλέον μέτρα προστασίας και ασφάλειας τόσο στις γραπτές όσο και στις προφορικές εξετάσεις. Ειδικότερα, στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής λειτούργησαν: 262 Εξεταστικά Κέντρα γραπτών εξετάσεων, 36 Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα για μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, 71 Εξεταστικά Κέντρα Ειδικών Μαθημάτων,15 Βαθμολογικά Κέντρα ΓΕΛ, 3 Βαθμολογικά Κέντρα ΕΠΑΛ, 2 Βαθμολογικά Κέντρα Ειδικών Μαθημάτων, ένα Βαθμολογικό Κέντρο Μουσικών Μαθημάτων και 6 Εξεταστικές Επιτροπές ΤΕΦΑΑ.

Η φροντίδα της προετοιμασίας και οργάνωσης των Πανελλαδικών Εξετάσεων στην Αττική  ήταν ένα θαυμάσιο συλλογικό επίτευγμα πολλών ανθρώπινων συντελεστών, σύμφωνα με τον επιτελικό σχεδιασμό της Διεύθυνσης Εξετάσεων και Πιστοποιήσεων του Υ.ΠΑΙ.Θ. Αναγνωρίζοντας τις άοκνες και πολύμοχθες προσπάθειες όλων σας, θα ήθελα να ευχαριστήσω ολόψυχα:

• τους προέδρους και τα μέλη των 7 Επιτροπών Εξετάσεων των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Ε.Ε.Δ.Δ.Ε.), ισάριθμων προς τις αντίστοιχες Διευθύνσεις της Αττικής,
  • τις Λυκειακές Επιτροπές των 262 Εξεταστικών Κέντρων και των 71 Εξεταστικών Κέντρων Ειδικών Μαθημάτων της Αττικής, τους γραμματείς και βοηθούς γραμματέων, τους επιτηρητές και το βοηθητικό προσωπικό,
  • τους προέδρους των 36 Ειδικών Εξεταστικών Κέντρων Αττικής, με τους γραμματείς και βοηθούς γραμματείς, τους εξεταστές-βαθμολογητές και τους επιτηρητές,
  • τους προέδρους και αντιπροέδρους των 21 Βαθμολογικών Κέντρων Αττικής με τους γραμματείς και βοηθούς γραμματείς, τα μέλη των Επιτροπών, των Συντονιστών μαθημάτων κάθε Β.Κ., το επικουρικό και βοηθητικό προσωπικό και τους βαθμολογητές,
  • τους προέδρους και τα μέλη  των 6 Εξεταστικών  Επιτροπών ΤΕΦΑΑ.

Ευχαριστώ θερμά τους Διευθυντές Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, τους Οργανωτικούς Συντονιστές, τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου, τους Προϊσταμένους των ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. και τους Διευθυντές των Λυκείων για τη λυσιτελή οργάνωση και την άριστη ετοιμότητα όλων των ομάδων, σε κλίμα αποτελεσματικής επικοινωνίας και αγαστής συνεργασίας.

Ιδιαιτέρως, ευχαριστώ την Αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Αυτοτελούς Διεύθυνσης, την Προϊσταμένη του Τμήματος Α΄, τους Προϊσταμένους των Τμημάτων, το διοικητικό και εκπαιδευτικό προσωπικό της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Αττικής για την αμέριστη συμβολή τους στην προετοιμασία, οργάνωση και εποπτεία των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Αγαπητοί μαθητές και αγαπητές μαθήτριες,

σας αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τον ζήλο και την επιμέλεια που επιδείξατε. Είμαστε περήφανοι για εσάς, καθώς αγωνίζεστε με επιμονή για την εκπλήρωση των ονείρων σας. Συγχαρητήρια αξίζουν και στους γονείς σας, οι οποίοι ήταν αρωγοί στη μελέτη σας, καθώς και στους διδάσκοντες που σας υποστήριξαν σε όλη την εκπαιδευτική σας διαδρομή.

Να συμπληρώσετε με προσοχή το μηχανογραφικό δελτίο, σύμφωνα με τα ενδιαφέροντα, τις κλίσεις και τις προτιμήσεις σας. Η επιτυχία στη ζωή δεν ταυτίζεται αποκλειστικά με την επιτυχία στις σχολές πρώτης προτίμησης. Οι Πανελλαδικές Εξετάσεις είναι μόνο ένας από τους πρώτους σταθμούς στον στίβο της ζωής των νέων ανθρώπων, όμως δεν είναι η μοναδική ευκαιρία.

Εύχομαι  να πραγματώσετε τα όνειρά σας!

Αγαπητοί, αγαπητές συνάδελφοι και συνεργάτες,

συμβάλατε με υψηλό αίσθημα ευθύνης στη συνεπή ολοκλήρωση των εργασιών των Πανελλαδικών Εξετάσεων. Συγχαρητήρια σε όλους εσάς, που εμπνέετε τη νέα γενιά και συντελείτε, με άοκνες προσπάθειες, στην οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος για όλους τους μαθητές.

Εύχομαι σε όλους και όλες υγεία, δύναμη και καλό καλοκαίρι!

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Αττικής

Γιώργος Κόσυβας