Ενημερωτική Διαδικτυακή Συνάντηση της ΠΔΕ Αττικής: «Συμπερίληψη Παιδιών με Νοητική Αναπηρία στην Προσχολική Εκπαίδευση»

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής διοργανώνει διαδικτυακή επιμορφωτική εκδήλωση, με θέμα: «Συμπερίληψη  παιδιών με νοητική αναπηρία στην Προσχολική Εκπαίδευση», η οποία θα πραγματοποιηθεί τη

Δευτέρα 27 Ιουνίου 2022 και ώρες 18:00-21:00.

Screenshot 1 2Απευθύνεται σε στελέχη εκπαίδευσης και στο εκπαιδευτικό, ειδικό εκπαιδευτικό και βοηθητικό προσωπικό σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης (Νηπιαγωγεία Γενικής και Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης). Η εν λόγω συνάντηση αποσκοπεί στην αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης και φροντίδας στην πρώιμη ηλικία και την προώθηση της ένταξης των παιδιών με νοητική αναπηρία. Επιδιώκει τον διάλογο ανάμεσα στα μέλη της σχολικής κοινότητας και την ανταλλαγή σκέψεων και εμπειριών για ζητήματα της εκπαιδευτικής καθημερινότητας. Με βάση το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ “EMBRACE”, στο οποίο μετέχει η ΠΔΕ Αττικής ως εταίρος, διερευνώνται οι εκπαιδευτικές ανάγκες των Νηπιαγωγών και αναδεικνύονται πρακτικές συμπερίληψης παιδιών με νοητική αναπηρία στο σύγχρονο σχολείο.

Διαβάστε εδώ περισσότερα : Συμπεριληψη παιδιών με νοητική αναπηρία στην προσχολική εκπαιδευση -ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ