Επιτόπια Παρακολούθηση Εκπαιδευτικού στο Γυμνάσιο Louise Michel στην Πόλη Lille της Γαλλίας

Η εκπαιδευτικός γαλλικής γλώσσας Ιωάννα Σμυρνάκη από το 13ο Γυμνάσιο Ηρακλείου πραγματοποίησε επιτόπια παρακολούθηση (job shadowing) στο Collège Louise Michel που βρίσκεται στην πόλη Lille της Γαλλίας από τις 16 έως τις 20 Οκτωβρίου 2023.
Πρόκειται για την τελευταία από τις μετακινήσεις που ήταν προγραμματισμένες να υλοποιηθούν στο πλαίσιο του εγκεκριμένου ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ΚΑ122 του σχολείου για τα σχολικά έτη 2022-2024. Η μετακινούμενη εκπαιδευτικός , ύστερα από μία παλιότερη συνεργασία με την εκπαιδευτικό Emilie Villeneuve από το συγκεκριμένο γυμνάσιο της Γαλλίας μέσω ενός προγράμματος etwinning, έλαβε πρόσκληση προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά μία σειρά μαθημάτων στις τάξεις του γαλλικού σχολείου.
Πιο συγκεκριμένα, η επιτόπια παρακολούθηση ξεκινούσε στις 7:55π.μ., από την ώρα δηλαδή που συγκεντρώνονταν το πρωί οι γάλλοι μαθητές μέχρι τις 14:30 μμ. Έγινε παρακολούθηση μίας ποικιλίας μαθημάτων όπως της γαλλικής ως ξένης γλώσσας, ιστορίας, μαθηματικών, χημείας, ισπανικών, μουσικής, γυμναστικής, τεχνολογίας, καλλιτεχνικών, αγγλικών, σχολικής βιβλιοθήκης, γαλλικής γλώσσας σε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, παρακολούθηση συνεδρίας στη Σχολική Ζωή, καθώς και ενημέρωση για τον τρόπο λειτουργίας του ιατρείου από το νοσηλευτικό προσωπικό του ξένου σχολείου. Η ελληνίδα εκπαιδευτικός γνώρισε τη διοίκηση του σχολείου, συνομίλησε με τους γάλλους μαθητές και καθηγητές, γνώρισε τους χώρους του σχολικού συγκροτήματος, επισκέφθηκε και έφαγε στην καντίνα/εστιατόριο του σχολείου, πήρε μέρος ενεργά σε ορισμένα μαθήματα βοηθώντας στην εκπαιδευτική διαδικασία και έγινε κομμάτι του συνόλου μέσα από τη συμμετοχή της σε εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν, ενώ παράλληλα έκανε γνωστό στους γάλλους συναδέλφους το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Πρόκειται για μία πολύτιμη εκπαιδευτική εμπειρία καθώς με την επιτόπια παρακολούθηση δόθηκε η δυνατότητα στην μετακινούμενη καθηγήτρια να γνωρίσει σε βάθος το ξένο εκπαιδευτικό σύστημα, να εντοπίσει ομοιότητες και διαφορές, να συγκρίνει και φυσικά να υιοθετήσει καλές πρακτικές και διδακτικές μεθόδους. Γίνεται σαφές ότι το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ αποτελεί έναν επιτυχημένο θεσμό που δίνει το "διαβατήριο" σε όλους τους εκπαιδευτικούς για να αποκτήσουν καινούριες εμπειρίες, να έρθουν σε επαφή με άλλους πολιτισμούς, να εξελιχθούν επαγγελματικά και να αναπτύξουν νέες δεξιότητες, πολύτιμες για τη συνέχιση του εκπαιδευτικού τους έργου.