Europe Code Week-Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα 2018

Η εβδομάδα κώδικα της ΕΕ, εντάσσεται στα πλαίσια ενός παγκόσμιου κινήματος που ενθαρρύνει τη δημιουργικότητα και την επίλυση προβλημάτων μέσω του προγραμματισμού. Μέσα από το σύνθημα “Όλοι μπορούμε να προγραμματίσουμε” γίνεται προσπάθεια ο προγραμματισμός να γίνει περισσότερο κατανοητός και προσιτός σε όλους και κυρίως στα παιδιά.Να γίνει δηλαδή ο τρόπος με τον οποίο θα μπορούν να περιγράφουν τις ιδέες τους με κώδικα. Το νηπιαγωγείο συμμετέχει εφέτος σε αυτή τη γιορτή μετά από το περσινό βραβευμένο e-twinning πρόγραμμά μας "PLAY, LEARN AND CREATE With Little Red Riding Hood And Beebot"oι μαθητές μας θα πειραματιστούν και θα προγραμματίσουν τη Βeebot ,τη μκρή μέλισσα που ήδη διαθέτουμε ! Όμως φέτος θα την εντάξουμε στο καινούργιο πολιτιστικό e-twinning πρόγραμμά μας Our Cultural Heritage-Where the past meets the future Μπορείτε να βρείτε την συμμετοχή του σχολείου μας ακολουθώντας τον σύνδεσμο https://codeweek.eu/view/184775/rompotikh-basikes-gnwseis-programmatismoy-texnh-kai-dhmioyrgikothta Επιλέγοντας Map θα οδηγηθείτε στον Ευρωπαϊκό χάρτη με όλα τα σχολεία που συμμετέχουν. Ας παίξουμε προγραμματίζοντας!Η Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού συνεχίζεται το ίδιο και εμείς.....δυναμικά! 15 σχολεία, 22 εκπαιδευτικοί πάνω από 400 μαθητές και μαθήτριες!!! Τη Δευτέρα ξεκινάμε!!!