European School Radio” εκπαιδευτικές δράσεις 2021-2022

Το «European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο» βρίσκεται για τη νέα σχολική χρονιά δίπλα σε κάθε εκπαιδευτικό και μαθητή, προσφέροντας εμπειρίες μάθησης μέσα από την ενασχόληση με το ραδιόφωνο και το podcast και προετοιμάζοντας συνειδητοποιημένους ενεργούς πολίτες που δρουν για ένα καλύτερο αύριο.

Mε την έναρξη του έτους 2021-22, εγκαινιάζουμε παράλληλα τους νέους χώρους μας που βελτιώθηκαν υλικοτεχνικά με την δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος και βρίσκονται στο Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Συστημάτων του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος, επισφραγίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την πολυετή μας συνεργασία και παρέχοντας την ευελιξία να προσφέρουμε δια ζώσης πλούσιες εκπαιδευτικές εμπειρίες μόλις οι συνθήκες το επιτρέψουν. Ξεκινά μία νέα χρονιά, κομβική για το Μαθητικό Ραδιόφωνο, δεδομένου ότι οι νέες υποδομές μας αναπτύσσονται συστηματικά και ετοιμαζόμαστε να λανσάρουμε την επόμενη και πολύ ελκυστική εφαρμογή, μέσω του εν εξελίξει ευρωπαϊκού προγράμματος “Social Radio 2.0. The European School Radio Podcasting Community for Active Citizenship Education”!

Αναλυτικότερα: European School Radio- ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 2021-2022