Kαινοτόμα δράση Διαβούλευσης «ΕΓΩ+ΟΙ ΑΛΛΟΙ=ΕΜΕΙΣ»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας-Γιαννιτσών, ως συντονιστικός φορέας του Εθνικού Θεματικού Δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΕΘΔΠΕ) «ΝΕΡΟ & ΒΙΩΣΙΜΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ», θα πραγματοποιήσει με την ιδιότητα του διοργανωτή, στο πλαίσιο του Πανελληνίου Φεστιβάλ ΕΝΤΑΞΙΑΚΗΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ ΚΩΦΟΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΟΝΤΕΣ ΕΝ ΔΡΑΣΕΙ*, καινοτόμα δράση Διαβούλευσης μεταξύ ομάδας Κωφών/Βαρηκόων μαθητών και ομάδας μαθητών συμβατικού σχολείου.

Η Διαβούλευση θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄Αθήνας δια της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και τα σχολεία ευθύνης της, δηλαδή το Eιδικό Γυμνάσιο και Γενικό Λύκειο κωφών και βαρηκόων Αγίας Παρασκευής, το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγίας Παρασκευής και για κωφούς και βαρήκοους μαθητές και το 1ο Γυμνάσιο Ν. Ψυχικού.

Σκοπός της ανωτέρω πρότυπης δράσης είναι να διευκολυνθεί η προσέγγιση των δύο μαθητικών ομάδων και να ενισχυθούν οι μεταξύ τους δίαυλοι επικοινωνίας με όρους ισότητας, αλληλοσεβασμού και αλληλεγγύης, στο πλαίσιο των αρχών του σύγχρονου αναπηρικού κινήματος κι ενός αειφόρου μέλλοντος της κοινωνίας μας.

Η Διαβούλευση θα περιλαμβάνει, α) εισαγωγική 15λεπτη δράση γνωριμίας, ψυχοκινητική και βιωματική (αξιοποίηση του σώματος για παραγωγή του ήχου), με συμμετοχή και των δύο ομάδων. β) επιχειρηματολογία στο πλαίσιο τριών εννοιολογικών χαρτών που αφορούν στην ανίχνευση και αποτύπωση από το ΕΓΩ στους ΑΛΛΟΥΣ, με σκοπό το ΕΜΕΙΣ.

Θεματικό πεδίο διαβούλευσης θα είναι η διαχείριση των υδατικών πόρων ως πρόβλημα των σύγχρονων κοινωνιών.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 45 λεπτά . Η Παιδαγωγική Ομάδα του ΚΠΕ Έδεσσας Γιαννιτσών έχει την επιστημονική ευθύνη της δράσης. Είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου για οποιαδήποτε διευκρίνιση, σχόλιο και υπόδειξη μέσω του email mail@kpe-edess.pel.sch.gr