Βραβείο «Αειφόρο Σχολείο»

Βραβείο «Αειφόρο Σχολείο» με την υποστήριξη της WIND

Με στόχο οι μαθητές να αναπτύξουν συμπεριφορές που συνάδουν με την αειφόρο ανάπτυξη και να μειώνουν το οικολογικό τους αποτύπωμα, η WIND στηρίζει την πρωτοβουλία της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού (Συμβούλιο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για τη θεσμοθέτηση του ?Βραβείου Αειφόρου Σχολείου?.

Το Βραβείο Αειφόρου Σχολείου τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων και απευθύνεται σε σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με στόχο την ενσωμάτωση της ιδέας της αειφορίας σε κάθε πλευρά της ζωής του σχολείου, δηλαδή στη διοίκηση, στη μαθησιακή διαδικασία, στη διαχείριση των κτηρίων, στις μετακινήσεις από και προς το σχολείο, στις σχέσεις του σχολείου με τη σχολική κοινότητα, στον τρόπο που καταναλώνεται η ενέργεια, το χαρτί κ.α

Στη διάρκεια της Συνέντευξης Τύπου ο Διευθυντής Εταιρικών Σχέσεων της WIND, Γιώργος Τσαπρούνης δήλωσε μεταξύ άλλων: «H WIND, μέσα από την στρατηγική εταιρικής υπευθυνότητας «ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ», υλοποιεί κάθε χρόνο σημαντικές πράσινες δράσεις όπως ανακύκλωση, εξοικονόμηση ενέργειας και φυσικών πόρων, διαχείριση απορριμμάτων, περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση του κοινού, στήριξη περιβαλλοντικών οργανώσεων, κ.ά. Το βραβείο Αειφόρου Σχολείου αποτελεί μια εξαιρετική πρωτοβουλία, η οποία θα βοηθήσει τα σχολεία και τους μαθητές και μαθήτριες που θα συμμετάσχουν να δουν στην πράξη ότι απλές, καθημερινές πρακτικές, μπορούν να συμβάλλουν στην προστασία του περιβάλλοντος.  Συγχαρητήρια στην Ελληνική Εταιρία, στον πρόεδρο και σε όλους τους συντελεστές για το πολύτιμο έργο τους. Εύχομαι μια καλή σχολική και αειφόρο χρονιά».

Η δήλωση συμμετοχής γίνεται ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του Βραβείου www.aeiforosxoleio.gr μέχρι το τέλος Οκτωβρίου. Στο τέλος Μαΐου τα σχολεία εισάγουν τα στοιχεία-αποδείξεις των δράσεων. Το πρώτο βραβείο είναι η χρηματοδότηση περιβαλλοντικής επίσκεψης με το ποσό των 4 και 5 χιλ ευρώ, αντίστοιχα για τα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.