Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής «Αριστοτέλης» 2017 και Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής 2017 – Ανάρτηση Ενδεικτικών Θεμάτων

Αγαπητοί/ές Συνάδελφοι,

σας ανακοινώνουμε ότι ενδεικτικά θέματα των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής «Αριστοτέλης» 2017 για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου έχουν αναρτηθεί στον διαδικτυακό τόπο http://micro-kosmos.uoa.gr (ή και στον διαδικτυακό τόπο  www.εεφεε.gr). Αυτά τα θέματα έχουν επιλεγεί από την πληθώρα θεμάτων παλαιότερων Διαγωνισμών που είναι αναρτημένα στους ίδιους διαδικτυακούς τόπους και έχουν δημιουργηθεί από μέλη της Εταιρείας Φυσικής. Τα θέματα συνοδεύονται από τις λύσεις τους και έχουν το γνωστό υδατογράφημα με το λογότυπο του παραπάνω διαδικτυακού τόπου.

Υπενθυμίζουμε ότι οι Διαγωνισμοί Φυσικής «Αριστοτέλης» διεξάγονται με την έγκριση και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και από αυτούς θα επιλεγούν οι πέντε μαθητές που θα συγκροτήσουν την Ελληνική Ομάδα συμμετοχής στην 48η Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2017, στην πόλη Yogyakarta της Ινδονησίας. Οι δηλώσεις συμμετοχής των μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου στους Διαγωνισμούς «Αριστοτέλης» συνεχίζονται έως και τις 21/02/2017.

Η Ελληνική Εταιρείας Φυσικής και το Τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ