Πραγματοποίηση Καλλιτεχνικού Εργαστηρίου με θέμα «Καλλιτεχνικό Εργαστήρι του ΚΠΕ Έδεσσας: Η ποικιλία της Φύσης μέσα από τη ματιά του Καλλιτέχνη και του Παιδιού» και Έκθεσης των έργων που θα παραχθούν.
To Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Έδεσσας. με «παλέτα» την περιοχή των Καταρρακτών και το Υπαίθριο Μουσείο Νερού. με «χρώματα» το μεράκι της Παιδαγωγικής του Ομάδας. των καθηγητών και σπουδαστών του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.). καθώς και παιδιών κι εφήβων της πόλης της Έδεσσας. στο πλαίσιο συμμετοχής στην Ανθοέκθεση 2010 του Δήμου Έδεσσας διοργάνωσε για τις 3 Μαΐου Καλλιτεχνικό Εργαστήρι από σπουδαστές του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του Α.Π.Θ.. μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης του νομού Πέλλας και από παιδιά ηλικίας 11 και 12 ετών που ανταποκρίθηκαν άμεσα στην πρόσκληση του Κ.Π.Ε. να πλαισιωθεί η καλλιτεχνική έκφραση των σπουδαστών και από τη δική τους. Ιδιαίτερη μνεία γίνεται στη συμμετοχή στη δράση αυτή των ταλαντούχων μαθητών του Εργαστηρίου Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (ΕΕΕΕΚΤ) Έδεσσας. Τίτλος της δράσης είναι «Καλλιτεχνικό Εργαστήρι του ΚΠΕ Έδεσσας: Η ποικιλία της Φύσης μέσα από τη ματιά του Καλλιτέχνη και του Παιδιού»

Το εργαστήρι ξεκίνξσε με εισήγηση για τη μαγεία του κόσμου των χρωμάτων από τους κ.κ. Μορταράκο και Τσακίρη. καθηγητές του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών και στη συνέχεια οι σπουδαστές ανέπτυξαν τις δημιουργίες τους στο ύπαιθρο γύρω από την περιοχή των Καταρρακτών. σε συνεργασία με τους μικρούς ζωγράφους. Μεταξύ των στόχων που προτάσσει το ΚΠΕ Έδεσσας στη δραστηριότητα αυτή είναι η μύηση των μαθητών στην ομορφιά της φύσης μέσα από την καλλιτεχνική έκφραση.
 Τα έργα που προέκυψαν θα εκτεθούν στο ισόγειο του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου Έδεσσας για το επόμενο από τη δράση διάστημα κι έως 12.5.2010. Στα σχέδια του ΚΠΕ. στο πλαίσιο ενημέρωσης και διάχυσης του έργου του. περιλαμβάνεται επίσης η «φιλοξενία» των έργων σε πολλές πόλεις της Ελλάδας ως πρεσβευτές της ωραιότητας της φύσης μέσα από τη ματιά του Καλλιτέχνη και του Παιδιού.
Το ΚΠΕ Έδεσσας προτάσσει κι επιμένει να αξιοποιεί κατά την επιτέλεση του έργου του ως πολυτιμότερα εργαλεία για ένα όμορφο Παρόν κι ένα ακόμη πιο ελπιδοφόρου Αύριο: τη χαρά. την ομορφιά και τη δημιουργία!